Izrael döntött, és átvette az irányítást a Golán-fennsíkon található szíriai falvak felett.


A zsidó állam hadereje belépett a Golán-fennsík ütközőzónájába, és megszerezte a szír falvakat. A lépést azzal indokolták, hogy ez elengedhetetlen az izraeli védelem érdekében. Benjamin Netanjahu a szíriai eseményeket történelmi jelentőségűnek minősítette, ugyanakkor figyelmeztetett a potenciális veszélyekre is. Hangsúlyozta, hogy Damaszkusszal jószomszédi viszony kialakítására törekszik, ám Izrael határainak védelmét mindenképpen garantálja.

Az izraeli miniszterelnök bejelentette, hogy hadserege átmenetileg átvette az irányítást a Golán-fennsík demilitarizált zónája felett. E lépést az indokolta, hogy az 1974-es Szíriával kötött megállapodás már nem érvényes a lázadók hatalomátvétele miatt - olvasható a BBC hírei között.

Benjamin Netanjahu bejelentette, hogy rendelkezett arról, miszerint az Izraeli Védelmi Erők lépjék át az ütközőzóna határvonalát, és végezzenek ellenőrzést a Golán-fennsík Izraelhez legközelebb eső részein.

"Határozottan fellépünk bármilyen potenciális ellenséges erő határainkhoz való közelítésével szemben" - nyilatkozta az izraeli hadsereg. A szír csapatok már szombaton elhagyták pozícióikat az ütközőzónában, így vasárnap az izraeli haderő figyelmeztette az itt élő öt szír falu lakosát, hogy további értesítésig maradjanak otthonaikban.

A Golán-fennsík, amely Damaszkusztól körülbelül hatvan kilométerre helyezkedik el délnyugatra, egy stratégiai fontosságú terület, amelyet Izrael 1967-ben, a hatnapos háború során szerzett meg Szíriától. Az izraeli kormány 1981-ben hivatalosan is annektálta a fennsíkot, ám ezt a lépést a nemzetközi közösség túlnyomó része soha nem ismerte el. Kivételt csupán az Egyesült Államok tett 2019-ben, amikor is elismerte Izrael szuverenitását a vitatott területen.

Az ütközőzóna létrejötte akkor indult el, amikor a szíriai lázadók sikeresen elfoglalták Damaszkuszt, ezzel pedig megdöntötték Bassár el-Aszad hatalmát. A Hajat Tahrír as-Sam iszlamista csoporthoz tartozó erők vasárnap hajnalban léptek be a főváros területére, és ezzel ünnepélyesen nyilvánították Szíria szabadságát.

Benjamin Netanjahu szerint az Aszad-rezsim összeomlása "történelmi nap a Közel-Keleten, de jelentős veszélyekkel is jár". Úgy véli, hogy a szíriai események a Hezbollah elleni izraeli csapások eredményei voltak, ezért Izrael békejobbot nyújt azoknak, akik békében akarnak élni a zsidó állammal.

Az Izraeli Védelmi Erők ütközőzónában való megjelenése ideiglenes állapot, amíg megfelelő megoldást nem találnak - jelentette ki az izraeli miniszterelnök. "Ha képesek vagyunk jószomszédi és békés kapcsolatot kialakítani a Szíriában felbukkanó új erőkkel, ez a vágyunk. De ha nem tesszük meg, mindent megteszünk Izrael állam és határainak védelme érdekében" - tette hozzá Benjamin Netanjahu.

Related posts