Friss kutatási eredmények: A jóga ígéretes megoldás lehet a térdfájdalmak enyhítésére.
A térd az emberi test legnagyobb ízülete, amely rendkívül bonyolult felépítésével a mozgékonyság egyik alappillére. Amennyiben valaki térdproblémákkal küzd, a jóga nagyszerű megoldást kínálhat a fájdalom enyhítésére, a merevség csökkentésére, valamint a lábizmok erősítésére, így segítve a mobilitás helyreállítását.
A jóga egy kíméletes mozgásforma, amely alacsony terhelést jelent a térdek számára. Ez a gyakorlat nemcsak az izmok megerősítésében segít, hanem a rugalmasság növelését is támogatja, mindezt anélkül, hogy a testet olyan nagy megterhelésnek tenné ki, mint amit például az aerobik vagy a futás jelentene.
Egy klinikai kutatás, amely a jógaterápia hatását vizsgálta térdízületi artritiszben szenvedőknél, javulást mutatott az ülő helyzetből álló helyzetbe való felállás képességében, a rugalmasságban és az erőben - írja a Medical News Today.
Dr. Hansaji Yogendra, a Jóga Intézet vezetője, számos videót osztott meg a YouTube-on, amelyek a térdfájdalmak és a jóga kapcsolatáról szólnak. Az alábbiakban bemutatjuk azokat a gyakorlatokat, melyek célja a lábizmok erősítése és a térdre nehezedő stressz csökkentése.
Feküdjön háttal a felületre, zárja össze az öklét, nyújtsa ki a hüvelykujját, majd emelje fel mindkét karját a levegőbe.
Lélegezzen be, engedje le a feje mellett a karját, tartsa vissza a levegőt, és maradjon ebben a nyújtott pozícióban 5-6 másodpercig.
Engedje el a levegőt, majd lassan térjen vissza a kiinduló pozícióba.
Állj egyenesen, enyhe terpeszben, hogy stabilan megőrizhesd az egyensúlyodat.
Emelje fel a jobb karját, és irányítsa előre, majd lassan emelje a mennyezet irányába.
Tartsa vissza a lélegzetét öt másodpercre, miközben ebben a helyzetben marad.
Ismételje meg a másik karral.
Feküdjön hanyatt, a lábakat kissé szétválasztva.
Helyezze a karját a teste oldalához, ügyelve arra, hogy ne érintse meg. A tenyere legyen felfelé fordítva.
Lélegezzen mélyen legalább 5 percig.
Amikor elérkezik az idő, hogy kilépjen a pózból, emelje a karját a feje fölé, és nyújtsa ki a testét, mintha a végtelen felé szeretne elrugaszkodni.
Dőljön oldalra, emelje fel a térdét a mellkasához, és élvezzen egy rövid pihenőt.
Feküdjön a hátára, lábait nyújtsa ki teljesen, karjait pedig lazán helyezze a teste mellé.
Emelje fel az egyik lábát, és nyújtsa ki oldalra, úgy, hogy a testével 90 fokos szöget zárjon be.
Közben a másik oldalon lévő kéz érintse meg, és figyelje a mozgását.
Lassanként fordítsa el a fejét az ellenkező irányba, miközben egy finom testcsavarodást végez. Ügyeljen arra, hogy mindkét vállát stabilan a földön tartsa.
Térdfájás esetén dr. Yogendra azt javasolja, hogy ezt a pózt inkább fekve végezzük, mint felegyenesedve, az eredeti változatban. Így elkerülhető a térdre nehezedő nyomás az állás miatt.
Feküdjön a hátára, lábait nyújtsa ki teljesen, karjait pedig lazán helyezze a teste mellé.
Lélegezzen be, és emelje fel az egyik lábát olyan magasra, amennyire csak kényelmes. Ezzel egyidejűleg emelje fel a karját ugyanazon az oldalon, a testhez képest derékszögben. A kar és a láb legyen párhuzamos egymással.
Tartsa vissza a lélegzetét, miközben felemeli a lábait és karjait, és így maradjon 5-10 másodpercig.
Lélegezzen ki, és lassan engedje le a lábat a padlóra, a kart pedig vissza oldalra.