Újabb izgalmas középkori leletek bukkantak elő a Budavári Palota felújítási projektje során.


A szakemberek egy, a Palota bővítése miatt lebontott lakóház mélypincéjét tárják épp fel.

Az utóbbi években intenzív munkálatok zajlanak a Budavári Palota teljes átalakításán, míg az 1945 és 1989 közötti időszakban épült részek eltávolítása is folyamatban van. Ennek következtében a múlt számos emlékét hozták felszínre, illetve másokat veszítettek el: az egykori Munkásmozgalmi Múzeum tardosi mészkővel borított aulája már nem létezik (azonban a burkolat egy jelentős részét sikerült megmenteni), míg a múzeumi tér csillagos domborműve eltűnt. Ugyanakkor felfedeztek olyan értékes részleteket és tárgyakat, mint a Hauszmann-korszak palotájának palafedésének darabkái, a századfordulós Zsolnay-burkolat töredékei, padlócsempe-fragmensek, valamint gipszornamentikák maradványai. A munkálatok nem csupán a legújabb kor emlékeit tárják fel, hiszen a földből XV. századi főzőedények, velencei poharak és palackok részletei, valamint egy XIV. századi aranygyűrű darabja is napvilágra került.

Ehhez a bejegyzéshez most újabb izgalmas fejlemények kapcsolódnak – a Nemzeti Hauszmann Program hivatalos Facebook-oldalán megjelent poszt szerint megkezdődött egy XIV-XV. századi nemesi ház mélypincéjének feltárása.

A ház lebontására a Királyi Palota Luxemburgi Zsigmond uralkodása alatt végzett bővítési munkálatai miatt került sor. Az évszázadok folyamán a földalatti szintet különféle háztartási és egyéb hulladékokkal töltötték meg. Nem volt ez másképp ezen a helyszínen sem, ahol olyan régészeti értékek kerültek napvilágra, mint például

Sőt, a föld számos faragott ablak- és ajtókeretet is megőrzött, amelyek mind különleges történeteket mesélnek el.

Related posts