A készpénzhasználat joga: bonyolult, drága, és végső soron a fogyasztó viseli a terheket.


A politikai érdekek mentén történő, racionális alapok nélküli beavatkozások közé tartozik a készpénzes tranzakciók alkotmányos jogának kérdése. A vonatkozó szabályozások ráadásul sok esetben nem világosak, ami jelentős versenyhátrányt idézhet elő a hazai piaci szereplők számára.

Kozák Tamás, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára kifejtette, hogy a készpénzes fizetés lehetősége ott hiányzik, ahol a vásárlói igény erre minimális vagy teljesen hiányzik. Ezzel indokolta, miért tartja feleslegesnek a készpénzfizetést az alkotmányos jogok szintjére emelni. A szakember hangsúlyozta, hogy a július 1-jén életbe lépett szabályozás figyelmen kívül hagyja azt a tényt, hogy a versenypiacon a kereskedők a vásárlók elvárásaihoz igazítják a fizetési lehetőségeket, hiszen ez az ő érdekük is.

A kormány mintha vissza akarná fordítani az idő kerekét, hiszen a készpénzes fizetések aránya világszerte csökken.

Ráadásul a készpénzben fizetés úgy lett a fogyasztók számára alapvető jog, hogy ez nem jelenti azt, hogy mindig és mindenütt fizethetnek így. Továbbra sem kötelesek elfogadni a készpénzt például

A jogszabályok lehetőséget adnak az árukiadó automaták üzemeltetőinek: csupán a júliustól működő gépeken szükséges biztosítani a készpénz elfogadását. Így a fesztiválokon is legálisan elkerülhető a közvetlen bankócsere, hiszen a törvény elismeri a "specifikus készpénz-helyettesítő eszközök" használatát.

A fesztiválkártyákat kínáló Festipay nem tervez változtatásokat, hiszen "a készpénzes látogatók egy feltöltőkártyára helyezhetik el a kívánt összeget, amelynek fel nem használt része a rendezvény végéig készpénzre váltható" - nyilatkozta a HVG-nek. Ez a megoldás most a Hungaroringen is érvényesül, miután a Festipay elnyerte a lehetőséget, hogy az idei Magyar Nagydíj keretein belül vendégcsalogató "készpénzmentes fizetési szolgáltatást" nyújtson.

Miközben a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége nyugodtan hátradől, hangoztatva, hogy felkészültek a készpénzes tranzakciókra, a hazai kereskedők számára egyre inkább zavaros a helyzet, és nem tudják, milyen lépéseket kellene tenniük. Mi rejlik vajon a jogalkotók által megfogalmazott, homályos kitétel mögött, amely szerint a készpénzfizetést "legalább egy értékesítési helyen" biztosítani szükséges? Ez csupán annyit jelent, hogy egy adott bolt egyik pénztáránál, vagy esetleg egy üzletlánc bármely egységében lehetőség van a készpénzes tranzakciókra? Ha például egy üzletlánc battonyai vásárlói élhetnek a készpénzes fizetés jogával, akkor a soproniaknak már nem szabadna élniük ezzel az alkotmányos jogukkal?

Related posts