Kétszer annyi baktérium található rajta, mint egy vécéülőkén, ám ennek ellenére minden egyes szobában jelen van.


Valóban ő volt Hunyadi János első nagy szerelme? Brankovics Mara, akiből a szultán kedvencét formálták, nem csupán egy érzelmi kötelék, hanem a történelem szövevényes játszmáiban is kulcsszereplővé vált.

A MattressNextDay új kutatása kimutatta, hogy a háztartásokban található takarók és plüssfigurák több baktériumot rejthetnek, mint egy vécéülőke.

Szinte minden otthonban megtalálhatóak a plüssmackók, amelyek a gyerekek hűséges társai, különösen az alvás idején. De vajon eszedbe jutott már, hogy ezek a kedves játékok mennyi rejtett baktériumot hordozhatnak? A MattressNextDay legfrissebb kutatása rávilágított, hogy az otthoni plüssállatok szennyeződésének szintje több mint hatszorosa lehet egy szemetesének, és kétszer annyi, mint egy WC-ülőkéé. Érdemes tehát alaposan átgondolni, hogy mennyire biztonságos a gyerekek számára, hogy ezeket a plüss barátokat maguk mellett tartják.

A vizsgált takarók körülbelül 43%-ánál, illetve tízből majdnem három esetében (29%) 1000 egység feletti RLU-értékeket regisztráltak. Az átlagos RLU-érték a takarók esetében 1629, míg a plüssmacik esetében 1910 volt. Az RLU (Relative Light Unit) egy olyan mértékegység, amelyet főként mikrobiológiai és tisztasági vizsgálatok során alkalmaznak.

A vizsgálati eljárás egy ATP-biolumineszcencia-analízis volt, amely az adenozin-trifoszfát, az élő sejtekben és azok környezetében jelenlévő molekula mennyiségét hivatott meghatározni egy specifikus felületen. Ez a mérés a tisztaság szintjének indikátoraként szolgál.

Az összehasonlítás érdekében a MattressNextDay csapata számos vécéülőkét és a szemetesek fedeleinek belsejét is megtisztította, hogy megállapítsa, hogyan viszonyul az ezeken található baktériumok szintje a takarók és plüssök baktériumszintjéhez. Ebből kiderült, hogy a takarók átlagosan 554%-kal - közel négyszer - piszkosabbak, mint egy szemetesfedél. A gyermekkori plüssmackókról szintén kiderült, hogy 6,5-szer, azaz 650%-kal koszosabbak, mint egy szemetesfedél.

Dr. Snieguole Geige, az It's Me And You Klinika szakértője figyelmeztetett arra, hogy a takarók és plüssfigurák rendszeres mosásának elhanyagolása súlyos egészségügyi kockázatokat rejthet magában. Az orvos hangsúlyozta, hogy ezek az alapparnák gyakran gyűjtenek port, allergéneket és baktériumokat, amelyek különösen a gyermekek és az érzékeny betegek számára jelenthetnek veszélyt. A tisztaság fenntartása érdekében javasolja, hogy ezeket a tárgyakat legalább havonta mosni kellene, így csökkentve a fertőzések és allergiás reakciók kockázatát.

Nem tudom eléggé hangsúlyozni, hogy a takarók és plüssmackók mosásának elhanyagolása milyen rejtett veszélyeket rejt magában. Ezek az elsőre ártalmatlannak tűnő használati tárgyak valójában ideális környezetet biztosítanak a baktériumok, gombák és allergének számára. A legutóbbi biolumineszcencia-vizsgálatok megdöbbentő eredményei azt mutatják, hogy a megtisztított plüssmackók és takarók magas RLU-szintet produkálnak, ami arra utal, hogy ezek a kedves kis dolgok rengeteg mikrobiális szennyeződést halmozhatnak fel. Sajnos ezt gyakran észre sem vesszük, pedig a következmények komolyak lehetnek.

A Staphylococcus aureus és az E. coli baktériumok jól ismert kórokozók, és sokan nincsenek tudatában annak, hogy ezek a mikroorganizmusok a meleg, nedves környezetben érzik magukat a legjobban – éppen úgy, ahogyan a plüssmackók és takarók is. Különösen a gyermekek esetében, akiknek immunrendszere még éppen fejlődés alatt áll, a kockázatok fokozottan jelentkeznek. A folyamatos mikrobás kitettség gyakran vezethet fertőzésekhez, légzőszervi problémákhoz vagy bőrbetegségekhez, amelyek mindannyian megelőzhetők lennének a rendszeres takarítással és higiéniás intézkedésekkel.

A mosatlan plüssjátékok és textíliák felhalmozásával a poratka és a penész problémái is jelentkezhetnek, ami allergiás reakciókat idézhet elő, sőt, súlyosbíthatja az asztmás tüneteket is. Dr. Snieguole Geige hangsúlyozta, hogy a plüssállatok és takarók rendszeres tisztítása elengedhetetlen a háztartásokban, hogy megőrizzük egészségünket.

Martin Seeley, a MattressNextDay alvásszakértője, érdekes megállapítást tett: a közkeletűen koszosnak vélt helyek, mint a WC-ülőkék és a szemetesek, valójában tisztábbak lehetnek, mint ahogyan azt sokan képzelik, mivel ezeket rendszeresen takarítják. Ezzel szemben az olyan tárgyak, mint a plüssállatok és takarók, meglepően nagy mennyiségű baktériumot hordozhatnak, ami sokkal több, mint amire elsőre számítanánk.

Általános szabály, hogy a plüssjátékokat és takarókat legalább havonta egyszer, legalább 60 °C-on kell kimosni, hogy elpusztítsuk a baktériumokat és az atkákat. Mosás előtt persze mindig ellenőrizni kell a terméken levő címkét is. Ha valaki minden este használja az ágyban a takarót, akkor jóval gyakrabban kell azt kimosnia. Egy ember átlagosan körülbelül 25 millilitert izzad óránként alvás közben, ami azt jelenti, hogy ágyneműnk gyorsan a baktériumok táptalajává válhat.

Related posts