A szankciók hatásai egyre inkább érezhetővé válnak, és Oroszország kénytelen a pénzügyi tartalékaihoz nyúlni, hogy kezelje a kialakult helyzetet.

A szankciók hatásai lassan megmutatkoznak, és Oroszország kénytelen felfedni pénzügyi tartalékait.
Oroszország növeli a Nemzeti Vagyonalapból (National Wealth Fund) származó devizaeladásait, hogy kezelje a növekvő költségvetési hiányt, miután az olaj- és gázbevételek 2023 januárja óta a legalacsonyabb szintre estek vissza - adta hírül a The Moscow Times.
Az orosz központi bank, a pénzügyminisztérium utasításainak megfelelően, július 7. és augusztus 6. között napi 9,8 milliárd rubelnek megfelelő jüant értékesít a moszkvai tőzsdén. Ez a lépés napi 2,5 milliárd rubel (körülbelül 10,7 milliárd forint) emelkedést jelent a júniusi forgalomhoz viszonyítva. Összesen tehát 42 milliárd forintnyi jüan került forgalomba a megadott időszak alatt.
A portál megjegyzi, hogy ez a második alkalom, hogy Moszkva a nagyrészt olaj- és gázbevételekből létrehozott tartalékhoz tartalékaihoz nyúl, hogy fedezni tudja költségeit.
Közölték, hogy az alap értéke 2025 júliusának elején 4,1 ezer milliárd rubel (17,6 ezer milliárd forint) körüli összegre rúgott. A nemzetközi elemzők azonban arra figyelmeztetnek, hogy ez a pénzforrás körülbelül 14 hónapig elegendő lehet.
Az elemzők arra hívják fel a figyelmet, hogy amennyiben az olaj hordónkénti ára az OPEC+ termelésnövekedésének következtében 50 dollár (17 000 forint) alá csökken, a kimerülés folyamata várhatóan még gyorsabban történhet meg.
A dokumentum hangsúlyozza, hogy az alap mértéke a háború kezdetétől folyamatosan csökken, hiszen a likvid eszközök összege 2022-ben körülbelül a jelenlegi dupláját tette ki.