Kína kifejezte elégedetlenségét amiatt, hogy az orvostechnikai eszközök nem jutottak hozzá az uniós piac lehetőségeihez.

Visszanyalt a fagyi: az EU lépései most már nem csupán a felszínt karcolják, hanem egy olyan gyakorlatot követnek, amely Kínában már hosszú ideje elterjedt a kórházi közbeszerzések terén.
Kína kifejezte "erőteljes elégedetlenségét" az Európai Unió által a kínai cégekre bevezetett korlátozásokkal szemben, különösen az orvostechnikai eszközök területén. Ezt kedden a kínai kereskedelmi minisztérium nyilatkozta, a Reuters hírügynökség híradása alapján.
Az Európai Bizottság pénteken bejelentette, hogy kizárja a kínai cégeket az ötmillió eurónál nagyobb értékű uniós közbeszerzésekből az orvostechnikai eszközök piacán, amely évente 60 milliárd eurót (69 milliárd dollárt) is elérhet, miután arra a következtetésre jutott, hogy az uniós vállalatok nem férnek hozzá tisztességes módon a kínai piachoz, és kiderült, hogy a kínai orvostechnikai közbeszerzések során szinte csak kínai vállalatok rúghatnak labdába.
Ennek ellenére Kína vádolta meg az EU-t, egyik legfontosabb piacát protekcionista politikával. "Az európai fél továbbra is egyoldalú eszközökkel próbál új protekcionista akadályokat emelni, ami nemcsak a kínai vállalatok érdekeit sérti, hanem súlyosan aláássa a tisztességes versenyt is" - áll a minisztérium közleményében. Kína tavaly az elektromos autókat érintő szabályozás kapcsán is protekcionizmussal vádolta az EU-t.
Az Európai Bizottság határozata szerint a sikeres pályázatok esetében elengedhetetlen, hogy a benyújtott anyagok legfeljebb 50%-át képviseljék a Kínából származó orvostechnikai eszközök. Amennyiben nem áll rendelkezésre alternatív beszállító, a kizárás szabálya nem érvényesíthető.
A kínai külügyminisztérium szóvivője az intézkedésre reagálva kijelentette: az Európai Unió gyakran hangoztatja, hogy a világ legnyitottabb piacaként van jelen, ám a valóságban egyre inkább protekcionista lépésekhez folyamodik, ami a kettős mérce klasszikus példája.