Emmanuel Macron és Donald Tusk közösen megállapodtak a kölcsönös támogatás fontosságáról.


A lengyel kormányfő és a francia államfő pénteken Nancyban találkoztak, ahol fontos megállapodást írtak alá, mielőtt részt vennének a szombati ukrajnai csúcstalálkozón. A két vezető a katonai és technológiai együttműködés erősítéséről tárgyalt, és egy új szerződést is aláírtak. Ez a megállapodás az első ilyen jellegű egyezség Franciaország és egy kelet-európai ország között.

Pénteken a franciaországi Nancy városában a lengyel miniszterelnök és a francia elnök aláírták azt a megállapodást, amely a katonai és technológiai együttműködés fokozására irányul. A szerződés különösen fontos kitételt is magában foglal, mely szerint a két NATO-tagállam kölcsönös védelmet biztosít egymás számára támadás esetén – számolt be az MTI.

Emmanuel Macron a Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy Franciaország és Lengyelország kulcsszerepet játszik Európa békéjének és biztonságának megőrzésében. Kiemelte, hogy az Ukrajna ellen irányuló orosz agresszió már több mint három, sőt, szinte tíz éve folyamatosan próbálja destabilizálni a kontinens nyugalmát. Macron véleménye szerint a felelősségvállalásuk alapját az Ukrajna iránti eltökélt támogatás, a tűzszünet elérése, valamint egy olyan tartós béke megteremtése képezi, amely a biztonsági garanciákra épít.

A Nancy-i Szerződés aláírása egy nappal azelőtt zajlott, hogy szombaton Ukrajnában találkozót tartanak a Franciaország és Nagy-Britannia által vezetett úgynevezett "eltökéltek szövetsége" vezetői. Ezen a tanácskozáson céljuk, hogy fokozzák az Ukrajnának nyújtott támogatást. Macron a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy Franciaország részt vesz az ukrajnai csúcstalálkozón, de nem osztotta meg, hogy ő maga is ellátogat-e Ukrajnába.

Biztos vagyok benne, hogy mától Franciaország és Lengyelország képes lesz támaszkodni egymásra a kihívásokkal teli időszakokban, bármilyen nehéz helyzet is adódjon.

- hangoztatta Donald Tusk. Az észak-atlanti szövetség keretein belül Lengyelország a legmagasabb arányban, a GDP 4,12 százalékát fordítja védelmi kiadásokra.

A nancy-i megállapodás különleges jelentőséggel bír, hiszen ez az első alkalom, hogy Franciaország egy kelet-európai állammal állapodott meg, követve Olaszország, Spanyolország és Németország példáját. A találkozó során Donald Tusk lengyel miniszterelnök határozottan bírálta azokat a vezetőket, akik részt vesznek a náci Németország felett aratott győzelem 80. évfordulójának tiszteletére Moszkvában rendezett katonai parádén. Tusk véleménye szerint az ilyen részvétel "szégyen", és ellentmond a történelmi emlékek tiszteletének.

Donald Tusk kijelentette: "A győzelem napi díszszemlén való részvétel azok számára, akik már három éve városokat, kórházakat és óvodákat bombáznak, szégyenletes. Több mint egymillió ember életét követelte ez a konfliktus, súlyos sebesüléseket okozva." A rendezvény helyszíne, a kelet-franciaországi Nancy, egykor Stanislaw Leszczynski lengyel király otthona volt a XVIII. század végén. Ő a lengyel trón elvesztése után Lotaringia hercege lett.

Related posts