Konténeres növények teleltetése: Íme a helyes megoldások A konténeres növények teleltetése különös figyelmet igényel, hiszen a cserepekben nevelt növények gyökerei könnyebben megfagyhatnak, mint a földbe ültetetteké. Ahhoz, hogy a tavaszi újjáéledés zökk


Ahogy rövidülnek a nappalok és megjelennek az első fagyok, a legtöbb konténeres növény számára véget ér a kinti szezon. Itt az ideje, hogy gondoskodjunk a teleltetésükről.

A teleltetendő konténeres növényeket három fő kategóriába sorolhatjuk: az örökzöldek, a lombhullatók és az egzotikus fajok. Mindegyik csoport sajátos hőmérsékleti és fényigényekkel bír a téli hónapok során.

Az 5-10 °C közötti hűvös időjárás sok növény számára még elviselhető. Általában érdemes minél tovább kint tartani őket, de figyeljünk arra, hogy ne maradjanak kint túl sokáig.

Az érzékeny növényeket (pl.: citrusfélék, hibiszkusz, murvafürt) már 10 °C alatt érdemes bevinni. A közepesen fagytűrő növények (pl.: babér, olajfa) rövid ideig elviselik a -5 °C-os fagyokat. Csak tartós hideg esetén vigyük őket a teleltető helyre.

A növények igényei alapján válasszunk ki egy világos, de fűtetlen helyiséget, mint például egy télikertet, pincét, garázst vagy lépcsőházat. A hőmérséklet emelkedésével a növények fényigénye is nő. Ha alacsony a páratartalom, a levelek széle hajlamos lehet megbarnulni. Fontos, hogy rendszeresen szellőztessünk, és érdemes vizes tálakat elhelyezni a környezetükben a páratartalom fokozása érdekében.

Hagyjuk, hogy a talaj egy kicsit kiszáradjon, ezzel megelőzve a gyökérrothadás kialakulását. Ne felejtsük el eltávolítani a beteg, elhalt leveleket és a virágmaradványokat sem. Alaposan vizsgáljuk meg a növényt, és figyeljünk a kártevőkre is.

Minden héten alaposan megvizsgáljuk a talaj állapotát, és csak akkor látjuk el vízzel a növényeket, ha a talaj felszíne már száraznak érződik. A kevesebb víz sokszor hasznosabb, mint a túlzásba vitt locsolás, hiszen a pangó víz könnyen gyökérrothadáshoz vezethet.

Gyakran nyissuk ki az ablakokat, hogy friss levegőt engedjünk be, ezzel megelőzve a kártevők felbukkanását és a penész kialakulását.

Vizsgáljuk meg alaposan a levelek hátoldalát és a hajtásokat! Amennyiben kártevők, mint például pajzstetvek vagy takácsatkák bukkannak fel, azonnali lépésekre van szükség. Használhatunk sárga ragadós lapokat is, hogy könnyen észlelni tudjuk a problémás egyedeket.

Ha egy növény a levelét hullatja, az fényhiányra utalhat. Használjunk növénylámpát a probléma orvoslására.

A komolyabb visszavágást célszerű február és március környékére időzíteni, amikor a növények már a tavaszi növekedésre készülnek. Ha a növény túlzottan megnőtt a téli tárolási helyén, akkor óvatosan visszavághatjuk a hajtásokat, akár egyharmad részükre is. Fontos azonban, hogy ügyeljünk azokra a növényekre, mint például a leander vagy a murvafürt, amelyek az előző évi hajtásokon virágoznak. Ezek esetében csak a elszáradt vagy zavaró hajtásokat távolítsuk el!

Néhány fagytűrő dézsás növény, mint például a füge, olajfa vagy babér, bátran átvészelheti a telet a szabadban, ha megfelelő körülményeket biztosítunk számukra. Ideális hely számukra a házfal mellett található szélvédett terület. Fontos, hogy a cserepeket hungarocellre vagy akár fadarabra helyezzük, hogy megóvjuk őket a fagyhatástól. Ezen kívül érdemes a növényeket jutazsákkal vagy gyékénnyel körbetekerni, hogy még jobban megvédjük őket a hideg időjárástól.

Kerüljük el a légmentesen záró fóliák alkalmazását, mivel a bennük összegyűlő nedvesség gombás betegségek kialakulásához vezethet. A talaj védelme érdekében érdemes fenyőágakkal mulcsozni, ami segít a gyökerek megóvásában. Ezen kívül fontos, hogy a víz szabadon elfolyhasson, mivel a pangó víz fagykárokat okozhat, ami károsíthatja a növényeket.

Tavasszal a növények fokozatos visszaszoktatása a kinti körülményekhez rendkívül fontos. Ne helyezzük őket azonnal közvetlen napfénybe, mivel a levelek könnyen megéghetnek. Ahogy a növények újra életre kelnek, elengedhetetlen, hogy megfelelő tápanyaggal lássuk el őket. A lombhullatók esetében a gyökérnövekedés kezdetén szerves tápoldat alkalmazása javasolt. Az örökzöldek és egzotikus növények számára viszont a gyökér- és levélnövekedés elősegítéséhez nitrogénben dús tápoldatra van szükség. Ezzel biztosíthatjuk, hogy növényeink egészségesen és szépen fejlődjenek a tavaszi időszakban.

Related posts