Fedeztek fel egy új, eddig ismeretlen színt! | 24.hu

Egy friss tanulmány alapján sikerült egy korábban ismeretlen színt azonosítani - írja a The Independent. A szakértők által olónak nevezett színt eddig mindössze öt ember figyelhette meg a világon.
A kékeszöld telített árnyalataként leírt szín szabad szemmel nem látható, lézeres stimulációval viszont kinyílik az emberek színérzékelési skálája, így lehetővé válik a megfigyelés. Publikációjukban a kutatók bemutatják az Oz Vision System nevű technikát, amelyet az Oz, a nagy varázsló (Óz, a csodák csodája) Smaragdvárosának lakói által viselt zöld szemüvegek tiszteletére neveztek el.
A szakértők megállapították, hogy ha a lézer jeleit néhány mikronnal "megritkítják", az alanyok az ingerlő lézer természetes színét érzékelik. Ha ezeket a mikrodózisokat pontosan adagolják, a szivárvány színei a természetes emberi színskálán túli árnyalatokban is megmutatkoznak.
Ren Ng, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem kutatója és csapatának tagja úgy véli, hogy a vizsgálatok első lépései során már előre jelezték, hogy eddig ismeretlen színjelek bukkannak majd fel. Azonban az igazi kérdés az volt, hogyan reagál az agy ezekre az új ingerekre. Mint elmondta, a végeredmény mindenkit meglepett.
Ng az öt résztvevő közül az egyik volt, aki részt vállalt a kísérletben.
A szakértő véleménye szerint az olajszín gazdagabb és mélyebb, mint bármely más árnyalat, amit szabad szemmel felfedezhetünk.
A kutató egy érdekes analógiával szemléltette mondanivalóját: képzeljük el, hogy valaki egész életében csupán a rózsaszín árnyalataiban él, majd egy szép napon egy soha nem tapasztalt, élénk babarózsaszín jelenik meg a szeme előtt. Ekkor a körülötte lévők felfedik előtte a titkot: valójában vörösről van szó.
A lézer csak a retina M-csapjait stimulálta, ezek olyan jeleket küldenek az agyba, amelyek természetes észlelés során nem fordulnak elő. A megfigyelt szín ellenőrzése során a résztvevőknek addig kellett állítaniuk egy színtárcsát, amíg az megegyezett az olóval.
A megnevezés valójában a bináris 010-es kódot képviseli, ami arra utal, hogy az L-, M- és S-csapok közül csupán az M csap aktiválódott. A rendkívül telített, sötét szürke háttér előtt kékeszöld színben tűnik fel. James Fong, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem doktoranduszának véleménye szerint ez a szín akár televíziók és mobiltelefonok kijelzőin is megjeleníthető lenne, de ez nem tűnik valószínűnek, mivel speciális lézerek és optikai berendezések szükségesek hozzá.
Érdemes hozzátenni, hogy az eredmények nem győztek meg minden független szakértőt. John Barbur, a City St George's University of London munkatársa szerint a kísérlet korlátozott volt, és nem beszélhetünk új színről, inkább csak telítettebb zöldről.