Karácsony Gergely és Vitézy Dávid együttműködésével egy különleges javaslat született a Rákosrendező területének fejlesztésére.
A Fővárosi Közgyűlés december 18-án fogja megvitatni a főpolgármester és a Podmaniczky Mozgalom vezetőjének javaslatát, amely Rákosrendező zöld beruházására vonatkozik, eltérően a jelenlegi mini-Dubaj koncepciótól. A tervezet részletesen bemutatja, hogyan alakulhatna át a térség, figyelembe véve a környezeti szempontokat. Lázár János, az építési és közlekedési miniszter egy sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy nyitott az együttműködésre, és a kormány is elkötelezett az ilyen irányú együttműködések iránt.
December 18-án tartják a fővárosi közgyűlés következő ülését, amelynek előterjesztéseit a főváros hivatalos weboldalán szerdán délután tették közzé. Karácsony Gergely főpolgármester és Vitézy Dávid, a Podmaniczky Mozgalom vezetője közös javaslatot terjesztettek elő, amely szerint Rákosrendezőn egy zöld beruházás valósulna meg a mini-Dubaj helyett – figyelt fel rá a Válasz Online.
Az előterjesztés potenciális ütközésbe kerülhet az arab befektetők elképzeléseivel, ahogy arról a lap beszámolt, de ezekről a tervekről eddig még nem folytak egyeztetések az érintett felekkel. A javaslat elismeri a nemzetközi megállapodás létezését, viszont azt kívánja, hogy Budapest kapjon jogot a beruházásról való döntésre.
A javaslat a következő elemeket foglalja magában:
Az előterjesztők szándéka, hogy a mini-Dubaj koncepció helyett egy modern urbanisztikai normáknak megfelelő, zöld és élhető városi környezetet alakítsanak ki. Fontos azonban, hogy figyelembe vegyék a Vasúttörténeti Park és Rákosrendező vasútállomás örökségi épületeinek megóvását, valamint a sportterületek fenntartását és működésének biztosítását is.
Korábban már említettük, hogy Mohamed Alabbar, az Egyesült Arab Emírségekből érkező neves üzletember, aki a híres dubaji Burdzs Kalifa torony tulajdonosa, érdeklődést mutatott a budapesti Rákosrendező iránt. Ambiciózus elképzelései között szerepel egy dubaji ihletésű felhőkarcoló megépítése a területen, amely várhatóan új színt hozna a város látképébe.
A nemzetközi megállapodásban azonban nem szerepeltek a terület jövőbeli funkciói, a beépítési intenzitása, vagy a zöldfelületek aránya, viszont a reptéri gyorsvasút leendő nyomvonala már bekerült a tervekbe. Miközben a romos épületek lebontása elkezdődött, a bérlők többsége elhagyta az ingatlanokat (a MÁV néhány idős lakó ellen jogi lépéseket is tett). Mégis, az építkezés akár két évvel is elhúzódhat, és a városvédők aggodalmukat fejezték ki az élővilág védelme érdekében.
"Új millenniumi városközpont lehetne a beruházás neve, maxi legyen, ne pedig mini. Dubajjal kapcsolatban pedig annyit, hogy a semmiből hoztak létre emberek óriási pénzzel világvárost, mi pedig az elmúlt harminc évben nem tudtunk mit kezdeni a saját világvárosunkkal" - válaszolta Lázár János az Index azon kérdésére, hogy ha a mini-Dubaj elnevezéssel nem ért egyet, akkor milyen nevet adna a Rákosrendezőre tervezett gigaberuházásnak.
Az építési és közlekedési miniszter december 8-án az ATV Egyenes beszéd című műsorában bejelentette, hogy "az arab befektető jelenleg az adásvételi szerződés aláírása előtt áll a magyar állammal, és most a részleteket egyeztetjük. Az első terveket már benyújtotta a 130 hektáros terület rehabilitációjára."
Lázár János kifejezte hajlandóságát a projektről való tárgyalásra: "Számomra fontos az együttműködés, és a kormány is nyitott a párbeszédre mindenkivel. Ezt a témát alaposan át kell beszélnünk" - tette hozzá.