A Z generáció merész lépéseket tesz a befektetések világában, hiszen a kriptovaluták és részvények egyaránt vonzó lehetőségeket kínálnak. A fiatalok bátran kísérleteznek új pénzügyi eszközökkel, kihasználva a digitális világ adta előnyöket és a technológi


A fiatalabb magyar befektetők egyre inkább felfedezik az európai piacon megfigyelhető trendeket, miszerint nagyobb mértékben fektetnek be kockázatosabb eszközökbe, mint például a kriptovaluták, ellentétben az idősebb generációval. Ezt a megállapítást a Lightyear legújabb felmérése támasztja alá.

A fiatal magyarok ráéreztek a globális trendekre, az uniós adatok szerint ugyanis e korosztály befektetői egyre inkább diverzifikálnak, az ETF-ek (tőzsdén kereskedett alapok - exchange-traded funds) például különösen népszerűek a 18-24 évesek körében - derül ki a Lightyear befektetési platform kutatásából. Összességében e generációnak az idősebbekhez képest diverzifikáltabb (azaz többféle eszközt tartalmaz) a portfóliója, egyúttal nagyobb a kockázatvállalási kedve, mint az idősebbeké.

A HVG által közzétett legfrissebb adatok alapján a hazai 18-24 éves befektetők, akik a Z generációt képviselik, 53%-ának van részvényportfóliója. Ezzel szemben a 55-64 éves korosztályban ez az arány csupán 18%. Az elemzés a 21 Kutatóközpont közreműködésével készült, és több mint ötszáz, 18-65 év közötti magyar befektetőt kérdezett meg, akik aktívan részt vesznek a tőke- és kötvénypiacokon, valamint különböző alapokban fektetnek be. A válaszadók a legváltozatosabb platformokat használják, beleértve bankokat, brókercégeket, biztosítókat, valamint a Magyar Államkincstár szolgáltatásait.

Bár a magyar átlagbefektetők portfóliójában a kötvények továbbra is megkérdőjelezhetetlen dominanciával bírnak - hiszen a konzervatív befektetők 68 százaléka kötvényekbe fektet be, ami jelentősen meghaladja az uniós 17 százalékos átlagot -, a legfrissebb Lightyear felmérés rámutat, hogy a fiatalabb generáció, különösen a 18-24 évesek, hajlamosabbak a portfóliójuk diverzifikálására. E körben a részvények mellett a magasabb kockázatú eszközök, például a kriptovaluták is népszerűek, hiszen a fiatalok 40 százaléka rendelkezik ilyennel. Ezzel szemben a 55-64 éves korosztály sokkal konzervatívabb, hiszen csupán 18 százalékuk fektet részvényekbe, míg mindössze 2 százalékuk próbálkozik a kriptovalutákkal.

A generációk közti megfigyelhető különbségek főként abból adódnak, hogy a fiatalabb korosztályok globálisan nagyobb hajlandósággal viselik el a kockázatokat, és hosszabb távú perspektívával terveznek. Ezért bíznak abban, hogy befektetéseik képesek lesznek kompenzálni egy esetleges piaci visszaesés negatív következményeit. Az eszközallokáció másik fontos tényezője, hogy a befektetők szeretnének részesedni azokban a növekedésorientált szektorokban, mint például a technológia és a megújuló energia, amelyek az ipari fejlődés motorjai. Érdekes, hogy a 25-34 éves korosztályban 73% az, aki a technológiai újításokat részesíti előnyben, míg 54% a fenntartható energiaforrások iránt mutat érdeklődést.

A fiatalabb magyar befektetők egyértelműen hosszabb távú stratégiákban gondolkodnak, és sokkal inkább törekednek a diverzifikációra, mint az idősebb generáció, amely inkább az alacsony volatilitású eszközökre összpontosít - hívta fel a figyelmet Somogyi Flóra, a Lightyear kutatási vezetője. Az elemzésből az is kiderült, hogy a magyar befektetők általában óvatosabbak, mint az európai átlag, ami a kockázatkezelési megközelítésükre is hatással van.

A különböző korosztályok befektetési szándékai között Magyarországon világosan kirajzolódnak a különbségek. A 25-34 éves fiatal befektetők számára a legfontosabb célok között szerepel az inflációval szembeni védekezés (62 százalék) és a lakásvásárlásra való megtakarítás (60 százalék), hiszen sokan közülük első otthonuk megszerzésére készülnek. Ezzel szemben a 45-54 évesek körében egyre inkább előtérbe kerül a folyamatos passzív jövedelem generálása (56 százalék) és a nyugdíjas évekre való takarékoskodás (48 százalék). Ők inkább a kiegyensúlyozott befektetési stratégiákat részesítik előnyben, amely során portfóliójukat rövid, közepes és hosszú távú eszközök között osztják meg.

Related posts