Fokozatosan átalakul a Rózsadomb utolsó falusi jellegű épülete | 24.hu


A Margit utca az utóbbi évtized során két jelentős épületét hagyta hátra, de az utolsó megmaradt építmény fokozatosan kezdi visszanyerni régi fényét és karakterét.

A forgalmas Margit körúttól kiindulva, a Rózsadombra vezető Margit utca sorsa tökéletesen tükrözi Budapest legutóbbi időszakának fejlődését. Sorra eltűnnek a városkép meghatározó elemei, azok az értékes társasházak, melyek nem csupán építészeti szempontból, hanem a bennük rejlő történetek miatt is megérdemelnék a megőrzést. Ahelyett, hogy ezek a múltat idéző épületek megmaradnának, helyüket olyan modern beépítések veszik át, melyek több lakást vagy nagyobb irodaterületeket kínálnak, ezzel megváltoztatva a város karakterét és hangulatát.

A Margit utca 9. szám alatt található népi lakóház, amely néhány évig a helyi kultúra fontos központjaként működött, 2017-ben eltűnt a térképről. Helyére a BLOKK Építész Műhely által tervezett társasház épült fel 2021-re. Ezen kívül a Margitkert étterem, amely közel 250 évig szolgálta a vendégeit, szintén eltűnt a városból; az 1966-67-ben újjáépített épület helyén most egy ötlakásos, modern boutique residence áll, amely méltán megérdemelte volna a helyi védelmet. E változások következtében a 13. számú ház maradt az egyetlen, amely még őrzi a környék XIX. századi karakterét. Ezért okozott meglepetést, amikor a II. kerületben élők csoportja nevű Facebook-csoportban szerdán megjelent egy poszt, amely szerint...

Az utolsó kis ház is el fog tűnni, ami még megőrizte az egykori hely szellemét. Remélem, a hatalmas fa megússza a sorsát, és továbbra is tanúja marad ennek a múltbéli világnak.

A csatolt képeken látható helyzet tényleg ijesztőnek tűnt, hiszen a copf népi irányzatát képviselő, XVIII. század végi utcafronti szárny mögötti egyemeletes ház egyrészt kerületi védettséget élvez, másrészt pedig kiradírozásával a múlt fontos szelete tűnne el.

A két utcára néző ablak közül az egyik felett még fellelhető az az ornamentika, amely a múlt gazdagságát idézi. Ez a tanúépület, mely a jövőbe tekint, a negyed egykori arculatának megőrzött emlékeként áll, hiszen társai közül csupán ő maradt meg a történelem viharai után. Száztíz évvel ezelőtt, amikor még díszesebb volt, az utcai ablakok körüli keretek elegáns díszítésekkel voltak ékesítve, a felső boltíves mezőben pedig gipszstukkók és szoborfülkék varázsolták el a járókelőket. E régi szépségek ma már csak a képzeletünkben élnek, de az épület még mindig őrzi a múlt titkait.

Az archív fényképek helyreállítása a lakók erőfeszítései, valamint kerületi, fővárosi vagy állami támogatás révén ma már nem tűnik lehetetlen vállalkozásnak. Azonban a munkálatokkal kapcsolatos aggodalmak miatt levelet írtunk a kerület vezetésének, bízva abban, hogy csupán egy felújítás első lépéseit figyelhetjük meg.

A válaszunk szerencsére kedvezően alakult, mivel kiderült, hogy a tulajdonosok a homlokzat és a kerítéskapu felújításához szükséges településképi engedélyt igényeltek. Hamarosan pedig...

A felmerülő költségek felét az önkormányzat fedezi – emelték ki.

A témában a hét albetétből álló társasházként működő Margit utca 13. közös képviselőjét, Dávid Évát is elértük, aki hozzátette: egyelőre csak a jobb oldali megsüllyedt falszakaszt, illetve a fakaput tudják helyreállítani, az anyagi forrásaik ugyanis jelenleg nem teszik lehetővé a teljes munkát.

Cél lenne persze a teljes renoválás, de ezt jelen helyzetben a társasház lakóközössége nem tudja saját finanszirozásból megoldani - tette hozzá Dávid, aki elmondta, hogy az utcai homlokzatot a graffitizők rendszeresen megtalálják maguknak, de reméli, hogy ez a helyzet változni fog.

Related posts