Lenyűgöző felvétel rögzíti egy óriási vörös csillag tevékenységét, amely méretét tekintve akár tízszer is felülmúlja a Napot.


Látványos videó készült az XX Trianguli (XX Tri) nevű vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változásáról - közölte a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont szerdán az MTI-vel.

A Leibniz-Astrophysikalisches Institut Potsdam (AIP) és a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatócsoportja egy különleges, 16 éven át tartó spektroszkópiai mérések révén sikeresen rekonstruálta az XX Trianguli vörös óriáscsillag felszínén kialakuló csillagfoltok időbeli változásait. Ezen innovatív kutatás áttörést jelent a csillagászat területén, lehetővé téve a csillagok dinamikájának mélyebb megértését.

A kutatók legújabb tanulmányukban a Nature Communications tudományos folyóiratban osztották meg felfedezéseiket, amely szerdán került nyilvánosságra.

A napfoltok a Nap mágneses aktivitásának egyik legszembetűnőbb megnyilvánulásai, amelyek számos egyéb jelenséggel, például a napkitörésekkel és a napciklusokkal összefonódva a Nap belső dinamómechanizmusának működéséhez kapcsolódnak. Hasonló jelenségek figyelhetők meg távoli csillagokon is, amelyeket csillagfoltoknak nevezünk. A csillagok felszínének közvetlen megfigyelése azonban gyakran nem lehetséges, ezért az XX Tri esetében a Doppler-tomográfia nevű közvetett módszert alkalmaztuk a kutatás során.

- magyarázta a közleményben Kővári Zsolt, a HUN-REN CSFK tudományos tanácsadója, a kutatás magyar résztvevője.

"Az XX Tri óriáscsillag nagy amplitúdójú fényváltozásait már korábban megfigyelték, így az is ismert volt, hogy a fényváltozásokat a tengelye körül 24 nap alatt körbeforduló csillagon megjelenő nagy kiterjedésű sötét foltok okozzák, amelyek nagyobbak a Nap teljes felszínénél. Az XX Triangulira rá is ragadt, hogy 'a legfoltosabb csillag az égen" - tette hozzá.

A kutatók tizenkét éven át több mint kétezer nagyfelbontású spektrumot gyűjtöttek össze az AIP tenerifei STELLA robottávcsövével a vizsgálat során. Az összegyűjtött adatokból 99 Doppler-kép került rekonstruálásra, amelyek a csillagfelszín foltjainak fejlődését ábrázolják 2006 és 2022 között. Ezen Doppler-képek alapján a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adatvizualizációs csoportja egy lenyűgöző videót készített, amely még inkább szemlélteti a legújabb felfedezéseket.

A kutatás egyik kulcsfontosságú megállapítása, hogy az XX Tri felszínén tapasztalható változások nem követik a Napnál észlelt ciklikus mintázatokat. Ennek fényében a szerzők arra a következtetésre jutnak, hogy "a csillag dinamója nem periodikus, hanem inkább kaotikus természetű".

A csillagdinamók tanulmányozása révén egy lépéssel közelebb kerülünk a napdinamó működésének megértéséhez. Érdekes módon a dinamóműködés nem csupán a Nap és más foltos csillagok mágneses jellemzőiért felelős, hanem a Föld mágneses terét is hasonló elvek alakítják, amely védi technológiai civilizációnkat az űridőjárás viszontagságaitól. Célunk az, hogy minél több csillagot és azok eltérő jellemzőit, fizikai környezetét figyelhessük meg, hogy felfedezhessük a dinamómechanizmus nyomait. A hasonlóságok és eltérések feltárása által végső soron jobban megérthetjük azokat a folyamatokat, amelyek környezetünket formálják.

- hangsúlyozta Kővári Zsolt.

A közlemény szerint a tanulmány elsőként demonstrálja, ahogy a hatalmas csillagfoltok a Földről megfigyelve pontszerűnek látszó XX Tri apró elmozdulását okozzák az égen. Ennek oka, hogy míg egy homogén, csillagfoltoktól mentes csillagkorong fotocentruma megegyezik a csillagkorong geometriai középpontjával, addig a hatalmas csillagfoltok a fotocentrumot a foltokkal ellentétes irányba tolják (mivel ahonnan több fény érkezik, azt a részt jobban látjuk).

A kutatók továbbra is figyelemmel kísérik az XX Tri csillagrendszert a tenerifei robottávcsövek segítségével, hogy újabb izgalmas részleteket fedezzenek fel a csillagok dinamikus működéséről.

A kutatás során nyert adatok vizuális megjelenítését a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adattudományi szakértői végezték, a HUN-REN CSFK-MOME stratégiai partnerség keretében.

Related posts