A fészek leszakadása után három kis mókust sikerült megmenteni | Sokszínű vidék

Velük együtt már hat apró mókus cseperedik a madármentő központban.
Egy borsodi településről, Szirmabesenyőről érkezett a hívás a Mályi Természetvédelmi Egyesület által működtetett madármentő állomásra. Az üzenet arról szólt, hogy a kert végében álló fenyőfáról leszakadt egy mókusfészek, és sajnos a kismókusok is a földre estek.
Az egyik állat a földön volt, a másik kettő a faágakon maradt. Ilyenkor azt szoktuk kérni, hogy várjunk fél órát, hogy a mókusmama hátha felveszi a síró kölykeit, az emberi beavatkozás csak akkor javasolt, ha más mód már nincs az állat megmentésére
- nyilatkozta Lehoczky Krisztián, az egyesület alapítója és a madármentő állomás vezetője, amikor a Sokszínű Vidék megkereste őt.
Megtudtuk, hogy a mókusok két fészket építenek, egyikben a kölyköket nevelik, a másik pedig egy menekülő zug, ha például ragadozók veszélyeztetik az almot. A szakember elmondta azt is, hogy mivel a mókusmama nem tudta kezelni a problémát, nem jött le a kölykeiért, ezért arra kérték a bejelentőt, hogy tegye be őket egy cipős dobozba és vigye be a házba, hogy felmelegedjenek.
Most már az állomáson gondozzuk őket, mindegyikük egészséges és elfogadják már a táplálékot, szépen esznek
- mesélte Krisztián, aki ezzel kapcsolatban leszögezte, hogy ilyen esetekben cicatápszerrel etetik a kisemlősöket és 98 százalékban el is fogadják azt, és amennyiben egészségesek, sikerül felnevelni a kicsiket. Ebben az esetben is ez várható.
Van még másik három mentett kismókusunk, ők már nagyobbak. Közülük kettő szintén fészekből esett ki, egy másik pedig sérülten érkezett, de már szinte biztos, hogy mindhármukat szabadon lehet majd engedni, amint elérik azt a kort, hogy önállóan tudnak táplálkozni. Ez az idő nagyjából 2-2,5 hónapos korukra érkezik el.
A felnevelt mókusokat a miskolctapolcai parkerdő idilli környezetében engedik szabadon, ahol a természet és az emberi jelenlét harmóniában él egymással. Ez a terület tökéletes választás, hiszen itt már több félvad mókus honosodott meg, akik barátságosan viszonyulnak az emberekhez. Ráadásul a ragadozómadarak is ritkán tűnnek fel a parkban, így a mókusok biztonságban érezhetik magukat. Ha azonban a vad természet hívogatóbbnak tűnik számukra, a park határán túl a Bükk erdeje várja őket, melynek felfedezése új kalandokat ígér.
Tavaly különleges történetekkel gazdagítottuk olvasóinkat: beszámoltunk arról, hogy egy bőnyi madármentő 300 fecskét fogadott be otthonába, míg Sóstón a világ leggyorsabb madara kapott új esélyt az életre. Ezen kívül arról is írtunk, hogy a mályi gólyafióka, aki áramütést szenvedett, megégett és lebénult, most újra szárnyra kaphatott.