Megkezdődött az első tárgyalás az iráni atomprogrammal kapcsolatban, ahol Donald Trump a katonai lehetőségekről is kifejtette véleményét.


A Fehér Ház konstruktívnak és pozitívnak minősítette az iráni atomprogramról a teheráni kormány küldöttségével szombaton Ománban tartott első egyeztetést, a következőt egy hét múlva tervezik. Az Egyesült Államok elsődleges törekvése az iráni atomprogram felfüggesztése, miközben Donald Trump az utóbbi hetekben többször is kifejezte, hogy ha a diplomáciai úton nem sikerül megállapodásra jutni Iránnal, akkor a katonai opciók is a lehetőségek között szerepelnek.

Irán és az Egyesült Államok képviselői Ománban folytatnak tárgyalásokat Teherán nukleáris programjáról, amely az utóbbi öt év legjelentősebb találkozója a két nemzet között. Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, 2018-ban lépett ki a közös nukleáris megállapodásból, de azóta többször is kifejezte szándékát, hogy egy kedvezőbb egyezséget kíván kialakítani Iránnal.

Az MTI beszámolója alapján a Fehér Ház dicsérően nyilatkozott az Ománban zajló első tárgyalásokról, hangsúlyozva azok konstruktív és kedvező jellegét. A következő találkozóra pedig egy hét múlva kerül sor.

Az amerikai elnöki hivatal tájékoztatása szerint Steve Witkoff elnöki különmegbízott irányításával zajlott le az amerikai delegáció találkozója, melynek iráni partnere Abbász Aragcsi külügyminiszter által vezetett teheráni küldöttség volt. A tárgyalás során az elnöki megbízott hangsúlyozta, hogy Donald Trump utasítása szerint célja az Egyesült Államok és Irán között fennálló nézeteltérések rendezése, amelyhez a párbeszéd és a diplomácia eszközeivel kíván hozzáállni.

Ezek a kérdések nagyon összetettek, és Witkoff mai közvetlen megbeszélése egy előre tett lépés volt a kölcsönösen előnyös végeredmény felé

- olvasható az elnöki hivatal hivatalos nyilatkozatában.

Az Egyesült Államok elsődleges törekvése az iráni atomprogram felfüggesztése, miközben Donald Trump az utóbbi hetekben többször is kifejezte, hogy ha a diplomáciai úton nem sikerül megállapodásra jutni Iránnal, akkor a katonai opciók is a lehetőségek között szerepelnek.

Ahogy arról korábban beszámoltunk , Irán arra vár, hogy Trump megelégszik-e azzal, ha a tárgyalások a polgári nukleáris programjának új felügyeleti rendszerére összpontosítanak, amely megegyezik azzal a szerződéssel, amelyből Trump 2018-ban kivonta az Egyesült Államokat; vagy ehelyett az Egyesült Államok Irán teljes atomprogramjának felszámolására törekszik, egy olyan lépésre, amelyet egyre inkább a líbiai opcióként emlegetnek. 2003 decemberében Muammar Kadhafi, Líbia sokáig hatalmon lévő vezetője lemondott az ország tömegpusztító fegyverprogramjáról, és lehetővé tette a nemzetközi ellenőrök számára, hogy ellenőrizzék, Tripoli betartja-e kötelezettségvállalását.

A múlt héten a Fehér Házban rendezett eseményen Donald Trump mellett Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök is kifejezte támogatását a líbiai modell iránt. Eközben Irán határozottan kijelentette, hogy nem hajlandó lemondani a polgári célú atomprogramjáról.

Witkoff egy interjúban, amelyet Tucker Carlsonnal készítettek, arra hívta fel a figyelmet, hogy Trump Iránnal kapcsolatos követelései meglepően mérsékeltek lehetnek. Kifejtette, hogy Trump a Teheránnal folytatandó tárgyalásokra vonatkozó levelében azt hangsúlyozta: "Fontos, hogy tisztázzuk a félreértéseket. Érdemes lenne létrehoznunk egy ellenőrzési rendszert, hogy senkinek ne kelljen aggódnia a nukleáris anyagok katonai célú felhasználása miatt. Szeretném, ha eljutnánk erre a pontra, mert az alternatíva nem valami kedvező lehetőség. Ez volt a lényege az elhangzottaknak."

Trump azonban komoly nyomás alatt van, hogy olyan megállapodást kössön, amely szilárdabb alapokra helyezkedik, mint a Barack Obama által 2015-ben elért egyezség.

Az iráni külügyminiszter előre elmondta, hogy milyen álláspontot tervez képviselni a tárgyaláson:

Irán atomprogramja teljesen békés és törvényes. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2231. számú határozata éppen most erősítette meg a legitimitását. Ehhez nemzetközileg nem fér kétség. Ha bárkinek bármilyen kérdése vagy kétértelműsége van, készek vagyunk tisztázni. Biztosak vagyunk abban, hogy atomprogramunk békés, hacsak nem jelent korlátozást számunkra, vagy nem akadályozza Irán céljait.

Irán hagyományosan úgy véli, hogy vallási törvényei megtiltják az atomfegyverek kifejlesztését. Azonban a katonai kudarcokkal küzdő iráni politikai vezetők egyre inkább kétségbe vonják ezt az elvet.

Related posts