Magas szintű egyeztetések zajlottak Amerika és Oroszország között – Szombati háborús hírek összefoglalója.

Kiemelkedő szintű egyeztetéseket folytatott az Egyesült Államok és Oroszország, melynek során Trump is kifejtette véleményét.
Trump "jó napnak" nevezte a tárgyalásokat, míg a Kreml "konstruktívnak" írta le a megbeszéléseket, amelyeken Ukrajna nem vett részt. Az amerikai elnök közösségi médiában azt állította, hogy "a főbb pontokban már megegyeztek", és sürgette a feleket, hogy "magas szinten" találkozzanak a megállapodás lezárása érdekében.
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, pénteki videóüzenetében kiemelte, hogy "valódi nyomásgyakorlásra van szükség Oroszországra" a feltétel nélküli tűzszünet elfogadásához. A BBC-nek adott korábbi interjújában azt is megemlítette, hogy...
Kész vagyok a területi ügyekről folytatott párbeszédre, amennyiben sikerül elérni egy "teljes és feltétel nélküli tűzszünetet".
Sajtóhírek alapján az amerikai békejavaslat tartalmazhatja, hogy Ukrajna jelentős földrajzi területekről mondjon le Oroszország javára. Trump korábban kifejezte, hogy támogatná azt az elképzelést, hogy a Krím-félsziget, amelyet Oroszország 2014-ben illegálisan annexált, orosz fennhatóság alatt maradjon. Ezzel szemben Zelenszkij határozottan elvetette ezt a javaslatot.
Oroszország 2022-ben megkezdte Ukrajna elleni átfogó invázióját, amelynek következtében jelenleg az ukrán területek körülbelül 20%-a orosz ellenőrzés alatt áll. Jurij Usakov, Putyin tanácsadója pénteken értékelte Witkoff három órás moszkvai tárgyalásait, és "nagyon hasznosnak" titulálta azokat, kiemelve, hogy ezek a megbeszélések hozzájárultak az orosz és amerikai álláspontok közelítéséhez.
A Reuters hírügynökség által közzétett amerikai javaslat értelmében Washington jogi szempontból elismerné Oroszország krími annexióját, valamint de facto elismerné az orosz hatóságok kontrollját más megszállt területek, például a luhanszki régió felett. Ezzel szemben az európai és ukrán ellenjavaslatok azt hangsúlyozzák, hogy a megszállt területek jövőjéről csak a tűzszünet életbe lépése után lehetne tárgyalni. Az amerikai elképzelés emellett kizárja Ukrajna NATO-tagságának lehetőségét is.
Zelenszkij a közösségi médiában fejezte ki elégedetlenségét Oroszország iránt, amiért elutasította az Egyesült Államok által március 11-én javasolt 30 napos tűzszünetet. A ukrán elnök sürgette a szövetséges országokat, hogy fokozzák a nyomást Moszkvára, hogy véget vessen a konfliktusnak. Emellett arra is rámutatott, hogy Oroszország Észak-Koreából importál rakétákat, amelyekkel a közelmúltban, csütörtökön Kijevet támadták meg, és a támadás következtében 12 ember életét vesztette.