Márciusban jelentős dinamizmusra tett szert az export Európa legnagyobb gazdasági hatalmában.

Idén márciusban Németország naptár- és szezonális hatásoktól megtisztított adatai szerint 133,2 milliárd euró értékben exportált árukat, míg importja 112,1 milliárd eurót tett ki. A külkereskedelmi mérleg 21,1 milliárd eurós többlettel zárt, ami az előző havi 18,0 milliárd euróhoz és a 2024 márciusi 20,5 milliárd euróhoz képest is javulást jelent - számolt be a Destatis.
Az Európai Unió tagállamaival folytatott kereskedelemben az export 72,3 milliárd eurót ért el, míg az import 56,9 milliárd euróra csökkent.
Az Európai Unió keretein belül az euróövezeti országok felé irányuló kivitel februárhoz viszonyítva 3,8%-os növekedést mutatott, míg a tőlük érkező behozatal 5,8%-kal csökkent.
Az EU-n kívüli, de még mindig európai országokkal való kereskedelem terén az export 1,6%-os, míg az import 1,1%-os növekedést mutatott.
Március hónapban a német export az unión kívüli országok felé 60,9 milliárd eurót ért el, ami 1,1%-os csökkenést jelent az előző havi adatokhoz viszonyítva. Ezzel ellentétben a harmadik országokból érkező import 55,2 milliárd euróra nőtt, mutatva egy 0,8%-os havi emelkedést.
A legnagyobb német exportpiac az Egyesült Államok volt, ahová 14,6 milliárd eurónyi áru került, 2,4%-kal több mint februárban.
A Kínába irányuló export jelentős növekedést mutatott, 10,2%-kal emelkedve 7,5 milliárd euróra. Ezzel szemben az Egyesült Királyságba irányuló export 2,8%-os visszaesést könyvelhetett el, elérve a 6,4 milliárd eurót. Az import tekintetében Kína dominált, hiszen innen érkezett a legnagyobb mennyiség, 14,7 milliárd euró értékben, ami 9,6%-os növekedést jelent. Ezt követi az Egyesült Államok, melynek importja 8,1 milliárd euróra nőtt, 7,9%-os emelkedéssel, míg az Egyesült Királyságból származó import 3,2 milliárd euróra csökkent, ami 5,8%-os visszaesést mutat.
Márciusban Németország 0,1 milliárd euró értékű árut importált Oroszországból, ami havi szinten 9,8%-os növekedést mutat. Ugyanakkor, ha az éves adatokat nézzük, akkor 38,6%-os csökkenést tapasztalhatunk.
A kivitel Oroszországba ugyanakkor havi 6,3%-kal, éves alapon pedig 11,9%-kal emelkedett, elérve a 0,6 milliárd eurót. Naptárilag nem kiigazított adatok szerint a külkereskedelmi többlet 23,3 milliárd euróra nőtt, szemben az egy évvel korábbi 21,8 milliárddal.