Megérte a türelem: végre pozitív zárással fejezte be a hetet a forint, és ezzel erősödött.
Régóta várt korrekció érkezett a december 13-án zárult hét során a devizapiacra, különösen a forint esetében. A forint teljesítménye nem igazán meglepő, hiszen a Fitch egy héttel korábban megadta az alaphangot, amikor a magyar adósbesorolást változatlanul hagyta, de a kilátásokat pozitívan módosította. Ez már hétfőn éreztette hatását a forint árfolyamában, amely az euróval szemben 414-es szinten indult, majd péntek délutánra 409 alá csökkent, ezzel véget vetve a hetek óta tartó gyengülésnek. Összességében a magyar fizetőeszköz 1,2 százalékos erősödéssel zárta a hetet.
A magyar infláció november hónapban, éves összehasonlításban, a várakozásoknak megfelelően 3,7 százalékra nőtt, ami nem gyakorolt jelentős hatást a forint árfolyamára. Az elemzők előrejelzései szerint ez az érték az idei év átlagos inflációjára is vonatkozik. Ez különösen lényeges információ a Prémium Magyar Állampapír befektetői számára, hiszen az inflációkövető kötvény kamata jövőre ennek az értéknek a fényében alakul, figyelembe véve a kamatprémiumot, ami 4,2-5,2 százalékos sávban mozog.
Mint ahogy a CIB Bank heti összefoglalója rámutatott, három hete nem volt rá példa, hogy az euróval szembeni forintkurzus 410 alá kerüljön, a dollár pedig 390 környékére tért vissza. Sőt, sikerült erősödni a cseh koronához képest 0,8 százalékot, a román lejhez és a lengyel złotyihoz képest pedig több mint 1 százalékot. A vártnak megfelelő infláció mellett az is segített, hogy a költségvetési hiány a vártnál jobban alakult novemberben.
Elmaradt a meglepetés és "csak" 25 bázispontos kamatcsökkentést hajtott végre az Európai Központi Bank, a svájci jegybank viszont merészet lépett és 50 bázisponttal 0,5 százalékra mérsékelte az alapkamatot. Aznap, csütörtökön az amerikai inflációs adat sem kavarta fel az állóvizet, a fogyasztói árindex 2,6-ról 2,7 százalékra emelkedett.
A hazai tőzsdén a Gránit Bank részvényjegyzése a hét legfontosabb sztorija. A pénzintézet 17,7 milliárd forint tőkét vont be kétharmad részt lakossági, egyharmadrészt intézményi befektetőktől. Az előzetes ársáv (13172-15054 forint) felső részén, 14500 forinton állapították meg a részvények értékesítési árát. Ha minden a terv szerint alakul, december 23-án elindul a kereskedés a Gránit papírokkal.
A magyar tőzsdén számos jól teljesítő részvény található, de a befektetők figyelme főként az OTP Bankra és a Magyar Telekomra irányul. Ennek következtében az Opus Global kissé háttérbe szorul, pedig a holding részvényei az elmúlt évhez képest 34 százalékos emelkedést mutatnak, így a BUX indexhez viszonyítva felülteljesítők. Pénteken közzétették a harmadik negyedéves pénzügyi jelentésüket, amelyből kiderült, hogy a magyar gazdasághoz hasonlóan számukra sem alakult kedvezően az év: az első kilenc hónap bevétele 12 százalékkal csökkent az előző évhez képest, így 449 milliárd forintnál tartanak. Fontos megemlíteni, hogy az EBITDA viszont 4 százalékkal, 68 milliárd forintra nőtt, ami biztató jel a jövőre nézve.
A BUX a hét elején kiemelkedő teljesítményt nyújtott, hiszen túlszárnyalta a korábbi csúcsot, elérve a 80 960 pontot. Azóta azonban a lendület némileg alábbhagyott. Az OTP részvényeinek árfolyama a héten közelítette meg a 22 200 forintos határt, de ezt követően egy kisebb korrekcióval visszatért a 22 ezer forintos szint környékére.
A Richter vezérigazgatója szerint nem lesz könnyű éve jövőre a gyógyszergyártónak. A Reutersnek nyilatkozva Orbán Gábor jelezte, a kulcskészítmény Vraylar eladások növekedési üteme lassulhat jövőre. Bár ez kevésbé meglepő egy már 8 éve az amerikai piacon lévő antipszichotikum esetén, ebben a szakaszban általában jellemző, hogy a növekedési ütem lassul. Ellátási gondokat is azonosíthat a gyógyszergyártó, de ezek a problémák már a koronavírus-járvánnyal jelentek meg, amit az orosz-ukrán háború csak súlyosbított. Szintén a héten jött hír a Richter háza tájáról, hogy az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) befogadta a magyar gyártó és a Hikma Pharma kérelmét egy csontritkulás kezelésére alkalmas készítmény engedélyezéséről.
A Waberer's legújabb peren kívüli megállapodást kötött egy neves teherautó-gyártó céggel. Ennek eredményeként a logisztikai és szállítmányozási vállalat követelései a korábbi kamionkartell érintettjeivel kapcsolatban 6,9 millió euróra mérséklődtek.
A Reuters forrásai alapján a Boeing a múlt héten újra elindította a népszerű 737 MAX utasszállító repülőgép gyártási folyamatát. Ez a lépés körülbelül egy hónappal azután történt, hogy a 33 000 fős gyári dolgozói gárda hét héten át tartó sztrájkját lezárták.
A hét második felére az arany árfolyama már nem mutatott kedvező emelkedést, annak ellenére, hogy a jegybanki kamatcsökkentések elvileg támogatják a nem kamatozó nemesfémek iránti keresletet. Úgy tűnik, hogy a 2700 dollár/uncia szintnél a dollár erősödése miatt lassult le a jegyzés.
A Google anyavállalata (Alphabet) hétfőn mutatta be az áttörésnek tartott, Willow nevű kvantumchipjét. A Willow fontos lépés lehet a hasznos alkalmazásokra képes kvantumszámítógépek kifejlesztésében, a főbb gyakorlati alkalmazások a gyógyszerkutatás, a fúziós energia, vlamint az akkumulátortervezés. A hír hatott a részvényekre is, amelyek árfolyama ezen a héten 10 százalékkal emelkedett.
Hétfőn új céláremelés történt az OTP részvényeivel kapcsolatban. A JP Morgan pénzügyi intézet a korábbi 21 ezer forintos előrejelzését 25 ezer forintra emelte, a 12 hónapos célár tekintetében. Az ajánlás továbbra is felülsúlyozás maradt.