A forint sorsa hirtelen megváltozott, a tőzsdéken pedig drámai események zajlanak: a vérengzést követően most új irányvonalat vehetnek az árfolyamok.


Március hónapban a fogyasztói árak - a szakértők előrejelzéseivel ellentétben - lényegesen kedvezőbb mértékben emelkedtek, átlagosan 4,7 százalékkal túlszárnyalva az előző év azonos időszakát. Februárral összehasonlítva az árak átlagosan stagnáltak. E kedvező fejleményre a forint erősödni kezdett, míg a tőzsdék is magukhoz tértek a tegnapi piaci zűrzavart követően.

Hétfőn folytatódott a tőzsdei zuhanás, világ-szerte a részvények és az olajárak mélyrepülésben kerültek Trump importvámja miatt. Óriási mínuszok repkedtek az európai és az ázsiai tőzsdéken is, de az egyik legnagyobb pofont forintostul, OTP-stül a magyar piacok kapták, aztán ez később szépen konszolidálódott. Érdemes megjegyezni, hogy a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

Kedden 10.30-kor pedig már 3 százalékos erősödében volt a BUX. Az OTP 2,6 százalékot, a Mol 2 százalékot, a Richter 1,8 százalékot, a Magyar Telekom pedig 3,2 százalékot emelkedett nyitáskor. A Portolió arra is felhívta a figyelmet, hogy pluszban kezdte a napot a vezető európai részvényindexek, a DAX 1,2 százalékkal került feljebb, míg CAC 1,8 százalékot emelkedett, a FTSE 100 pedig 1 százalékot erősödött. A milánói börze is feljebb került 1,8 százalékkal, míg a spanyol piac 1,1 százalékkal feljebb kezdett.

Ugyanakkor erősödött kedd reggelre a forint a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Ahogy az MTI is jelezte, kedd reggel a forint árfolyama vegyes képet mutat a jelentősebb devizákkal szemben az áprilisi kezdési szintekhez viszonyítva. Az euróval szemben 1,1 százalékos gyengülést, míg a svájci frankkal szemben 2,8 százalékos visszaesést könyvelhetett el. Ezzel szemben a dollár ellenében 0,3 százalékos erősödést mutat.

Egy váratlan fordulat történt: márciusban a fogyasztói árak - az elemzők előrejelzéseivel ellentétben - jelentősen kedvezőbb mértékben, átlagosan 4,7 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest. Februárhoz képest viszont az árak nem mutattak változást - erről tájékoztatott kedden a Központi Statisztikai Hivatal.

Bár az árrésstop hatása még nem teljesen érezhető, márciusban az élelmiszerek ára februárhoz képest nem változott, ezzel megszakítva az év első két hónapjában tapasztalt drágulási trendet. Az inflációs adatok mögött részben az is áll, hogy márciusban a forint erősödésnek indult, miután Varga Mihály átvette a jegybank elnöki pozícióját.

A gazdasági portál legfrissebb összefoglalója szerint a forint értéke 406,6-ra emelkedett az euróval szemben, ami egy egységnyi növekedést jelent a hétfő esti állapothoz képest. Ezen kívül a dollár-forint árfolyam jelenleg 371,6 körüli szinten mozog, ami azt jelzi, hogy a forint 2 egységgel erősödött az amerikai dollárral szemben. Azonban később a hazai deviza ismét gyengülni kezdett.

Related posts