Felfedezték a titkot: ezért olvad olyan gyorsan az Antarktisz jégtakarója.

A jövő helyett a jelen gazdasági folyamatai kerülnek a középpontba – ezt a témát járja körül a szeptember 4-i Sustainable World konferencia, ahol a hazai fenntartható üzleti szféra képviselői gyűlnek össze. Az esemény célja, hogy bemutassa, hogyan formálják át a fenntarthatóság elvei a különböző iparágakat, és lehetőséget biztosítson a tapasztalatcserére és az együttműködésre.
A Föld sarkkörein található jégtömeg minden év nyári időszakában elkezd veszíteni a területéből az olvadás miatt, majd a téli időszakban, ahogy visszafagy a víz, egyre nagyobb lesz a jégfelület. Az 1970-es évektől egyre inkább erősödő globális felmelegedés hatására az Északi-sarkvidék jege drasztikus csökkenésnek indult, azonban a Déli-sarkkörön (Antarktisz) a 2010-es években növekedett a jégtakaró kiterjedése. Az elmúlt évtizedben azonban a Antarktiszon is csökkenésnek indult az óceáni jégsapka mérete.
A hétfőn publikált friss kutatás a Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban arra a megállapításra jutott, hogy...
a felszín közelében lévő tengervíz sótartalmának növekedése magyarázatot adhat az antarktiszi tengeri jég elmúlt évtizedben tapasztalt csökkenésére.
A kutatók műholdas adatokat alkalmaztak a környezeti változások figyelemmel kísérésére, egy olyan fényességmérési technika révén, amely szoros kapcsolatban áll a sókoncentrációval. Kezdetben a jelek gyengesége és a sokféle zavaró tényező miatt az adatok megbízhatósága kérdéses volt. Azonban az utóbbi években a kutatók egyre kifinomultabb algoritmusokat fejlesztettek ki, lehetővé téve számukra a pontos számítások elvégzését.
Mivel az éghajlatváltozás növeli a csapadék mennyiségét és az olvadó gleccserekből származó víz lefolyását is az Antarktiszon, Silvano elmondta, hogy a tudósok először arra számítottak, hogy a Déli-sarkhoz közeli óceánvíznek édesednie kellett volna a klimatológiai hatások miatt.
Ehelyett egyre magasabb sótartalomra lettünk figyelmesek.
- fűzte hozzá.
A sótartalom emelkedésével a víz sűrűsége is változik, ami következtében a mélyebb rétegekben lévő melegebb víz felfelé áramlik. Ez a folyamat a felszínen található jég olvadását idézi elő, amely télen már nem képes olyan mértékben visszafagyni, mint azt korábban tapasztaltuk.
Mivel kevesebb tengeri jég kevesebb édesvizet jelent a sótartalom és a melegedés ellensúlyozására, ez egy olyan visszacsatolási hurkot hoz létre, amely nagyobb felmelegedéssel fenyeget.
Sharon Stammerjohn, a Coloradói Egyetem kutatója szerint a tanulmány egyfajta hiányzó láncszem az antarktiszi tengeri jég változásainak lehetséges okait illetően.
Az utóbbi tíz év során folyamatosan azon dolgoztunk, hogy feltárjuk az antarktiszi tengeri jég drámai csökkenésének okait, valamint azt, hogy miért tapasztalható ennek a folyamatnak a tartós folytatása.
- Kérlek, tedd a mondandódat sajátosabbá! - kérte.
Cecilia Bitz, a Washingtoni Egyetem klímatudósa szerint az Antarktisz összetett dinamikája, valamint a nehéz megközelíthetőség miatt a hasonló megfigyelései körülbelül 10 évvel ezelőttig ritkák voltak. Azóta a műholdas adatok javulása és az autonóm bóják növekvő flottája kezdik kitölteni a hiányosságokat, hogy a szakemberek hasonló tanulmányokat készíthessenek.