Donald Trump vámháborúja jelentős hatással volt Kanadára, ennek eredményeként a liberális párt került ki győztesen a választásokból.


Mark Carney lesz Kanada új miniszterelnöke, miután a hétfőn megrendezett előrehozott választáson a Liberális Párt győzelmet aratott. Az angolszász sajtó néhány forrása arra utal, hogy a párt sikerét a nacionalista retorika erősödése segíthette elő, amely Donald Trump megnyilvánulásainak következményeként jelentkezett az észak-amerikai országban. Emellett megemlítették, hogy a vámháború és Trump azon kijelentése, miszerint Kanada az Egyesült Államok 51. államává válhat, csak tovább fokozta a kanadai választók ellenérzéseit, és megerősítette őket abban, hogy elutasítják a hasonló politikai stílust.

A Liberális Párt nyerte hétfőn Kanadában az előrehozott választást, mely különösen fontosnak bizonyult az észak-amerikai ország lakói számára, hiszen az volt a legégetőbb kérdés, hogy melyik párt és miniszterelnök-jelölt lesz képes megvédeni az országot az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi háborúban, és elkerülni az ország bekebelezését - írta meg az AP News.

Az előrejelzések szerint a liberálisok több helyet szereztek a parlamentben, mint a konzervatívok, ugyanakkor hogy abszolút többséget sikerült-e szerezniük a törvényhozásban, arról még nem érkezett jelentés.

A voksolás előtt a szakértők a konzervatívok győzelmét valószínűsítették, tekintettel arra, hogy Donald Trump vámháborút hirdetett meg Kanada ellen, továbbá felmerült a lehetőség, hogy az ország az Egyesült Államok 51. állama legyen. Ez a helyzet jelentős mértékben megerősítette a korábban gyengélkedő liberálisok helyzetét, és esélyt adott számukra, hogy megfordítsák a választási verseny menetét.

Decemberben már temettek minket, most kormány fogunk alakítani. Marknak köszönhetően fordítottuk meg a helyzetet.

- közölte David Lametti volt igazságügyi miniszter.

A Konzervatív Párt élén álló Pierre Poilievre abban bízott, hogy Justin Trudeau távozása új irányvonalat hozhat a politikai színtéren. Azonban az amerikai elnök lépései éppen az ellenkezőjét váltották ki, megerősítve Trudeau pozícióját. Emellett a választások előtt nem sokkal egy tragikus esemény is bekövetkezett Vancouverben, amely tizenegy ember életét követelte, tovább árnyékolva a politikai diskurzust.

Donald Trump a választások napján a közösségi média platformján újra kifejezte véleményét, miszerint Kanadának az Egyesült Államok 51. tagállamává kellene lépnie. Szerinte felesleges évente több millió dollárt juttatni Ottawának, és úgy véli, hogy egyesülés esetén mindkét ország számára előnyösebb lenne a helyzet.

Ez a poszt hatalmas felháborodást keltett Kanadában, és jelentősen növelte a választási részvételi kedvet, hiszen már több mint 7,3 millió ember adta le előzetes szavazatát. Mark Carney szavaival élve: "az amerikaiak megpróbálnak dominálni, hogy felettünk rendelkezhessenek."

Pierre Poilievre is voksolásra buzdított, azonban Donald Trumphoz hasonló kampánya miatt sok szavazót vesztett. Ezt Robert Bothwell történész is megerősítette, aki úgy véli, hogy a konzervatívok vezetője "ugyanarra a sérelemérzetre" apellált, mint az amerikai elnök.

Elemzők figyelmeztettek arra, hogy ha a liberálisok nem tudják megszerezni a parlamenti többséget, akkor a Bloc Québécois-ra kell támaszkodniuk. Ez a párt azonban a kanadai függetlenség elérésére törekszik, így a helyzet bonyolultabbá válhat. Érdemes megjegyezni, hogy Justin Trudeau korábban az Új Demokrata Párttal működött együtt, mint koalíciós partner, ami további kérdéseket vet fel a jövőbeli politikai szövetségekkel kapcsolatban.

Related posts