Az infláció jelentős növekedésen ment keresztül, de vajon érdemes-e továbbra is megtartani a prémium állampapírokat?

Az infláció újra 5 százalék fölé emelkedett, ami sok inflációkövető állampapír tulajdonos számára új kihívásokat jelenthet. Most sokan elgondolkodhatnak rajta, hogy vajon érdemes-e továbbra is megtartaniuk a PMÁP-jaikat. A Bank360.hu részletes elemzésében megvizsgálta a lehetőségeket, figyelembe véve az 5 százalékos inflációt meghaladó környezetet is.
Év elején elvesztette a vonzerejét a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP), azóta azonban egyre magasabb inflációs adatok látnak napvilágot Magyarországon. A tavaly év végén még 7 ezer milliárd forint körüli PMÁP-állomány az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai szerint mostanra 6550 milliárd forintra csökkent, ebben persze fontos szerepe volt a kamatfizetéseknek is. Új kereslet viszont alig van már a papírra, a múlt héten eladott 141,6 milliárd forintnyi lakossági állampapírból mindössze 2,6 milliárd volt a PMÁP.
A PMÁP valóban ígéretes lehetőségnek tűnik hosszú távú befektetés szempontjából, különösen, ha az infláció emelkedését nézzük - állítják a Bank360 szakértői. Az idei adatok eddig azt mutatják, hogy a januári infláció 5,5, februári pedig 5,6 százalékos növekedést mutatott, ami arra utal, hogy a jövőbeli kilátások kedvezőek lehetnek.
Mennyi lesz jövőre a kamat?
A 2025-re vonatkozó inflációs várakozások egyre magasabbak, több elemző már az egész évre 5 százalék feletti áremelkedést vár. Ha ezek a prognózisok bejönnek, akkor jövőre a PMÁP-ok kamata biztosan jelentősen emelkedni fog.
Jelenleg csak a 2032/J PMÁP-sorozatot lehet megvásárolni, amelynek aktuális kamata 7,9%. Azonban április 22-től a kamat csökkenni fog, és a tavalyi 3,7%-os infláció felett csupán 0,5%-ot, vagyis összesen 4,2%-ot fog biztosítani. A befektetők számára 2026-ra viszont akár 6%-os vagy annál magasabb kamatokkal is érdemes tervezniük. A többi PMÁP-sorozat kamata az infláció fölött 0,25 és 1,5% között mozog, így lehetnek olyanok is, akik a 2026-os évben akár 7%-os kamatra is számíthatnak, amennyiben az infláció idén magas szinten stabilizálódik.
Hosszabb távon azonban már jóval nehezebb előrejelezni a várható áremelkedést. Ha a jegybanknak sikerül elérnie a 3 százalékos inflációs célját, akkor a 2032/J kötvény 2029-ig átlagosan 3,5, az utolsó három évben pedig 4 százalékos kamatot fizet majd, a többi PMÁP kamata pedig hosszabb távon 3,25-4,5 százalék között alakulhat.
Maradni vagy váltani?
A PMÁP megtartásának vagy másik állampapírra való váltásának érdemes mérlegelni a költségeket és a jövőbeli kamatkilátásokat. Ha valaki úgy dönt, hogy átváltja a jelenleg alacsony kamatozású PMÁP-ot egy másik állampapírra, figyelembe kell venni, hogy a Magyar Államkincstárnál a csere során 1% veszteség éri. Ezt a hátrányt a lehetséges többlethozamnak kell ellensúlyoznia – hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője.
A PMÁP-sorozatok közül több esetében egyértelmű, hogy a teljesítés nem jelenthet problémát. A 6,5%-os kamatozású Fix MÁP várhatóan idén és a következő évben is nagyobb hozamot kínál majd, mint azok a PMÁP-ok, amelyeknél az inflációt meghaladó kamatprémium kevesebb mint 1 százalékpont. Ha pedig 2026-ra valóban megvalósul a jegybank által kitűzött 3%-os inflációs cél, akkor három év alatt még a legkedvezőbb extrakamattal rendelkező PMÁP-okat is überelheti a Fix MÁP.
A 3 hónapos diszkontkincstárjegyek (dkj) aukciós hozamához igazított kamatozású Bónusz Magyar Állampapírok (BMÁP) egyre vonzóbb alternatívát kínálhatnak a PMÁP-okkal szemben. Jelenleg ezek a BMÁP-ok 1,25 százalékkal magasabb kamatot biztosítanak, mint a 3 hónapos dkj, amelynek hozama már 6 százalék fölött mozog és folyamatos emelkedést mutat. A legfrissebb aukción 6,16 százalékos átlaghozam alakult ki, míg mindössze két és fél hónappal ezelőtt, karácsony előtt, még csak 5,2 százalékos átlaghozammal értékesítettek három hónapos dkj-t az ÁKK. Mivel a 3 hónapos dkj hozama közel áll az alapkamathoz, és az elemzők szerint az idei évben már nem várható jelentős csökkenés, a PMÁP-ok BMÁP-ra való áttérése érdemes lehet.
A hosszú távú befektetések világában számos olyan kötvény található, amelyek lehetőséget kínálnak a jobb hozamokra.
Hosszabb távon az új MÁP Plusz is magasabb kamatot ígér, mint a PMÁP-ok, de azok, akik lejáratig tartanák a papírjaikat, intézményi állampapírokat is választhatnak az inflációkövető kötvények helyett. Ezekről azonban nem árt tudni, hogy az árfolyamuk ingadozik, így azok, akik nem a lejáratig tartják az állampapírjaikat, a futamidő során árfolyamveszteséget is elszenvedhetnek.
Jelenleg a kincstárnál elérhető öt év múlva lejáró államkötvények éves hozama 6,46 százalék, míg a tízéves kötvények esetében ez az érték 6,62 százalékra emelkedik. A 15 éves kötvények pedig akár 6,95 százalékos éves hozammal is megvásárolhatók. Fontos megemlíteni, hogy a PMÁP-ok csak akkor lehetnek versenyképesek, ha az inflációt nem sikerül megfékezni a következő években.
Aki azon töpreng, hogy az idén átváltja a PMÁP-ját más állampapírra, de jövőre, amikor a kamatok emelkednek, szeretné visszatenni a pénzét egy inflációt követő kötvénybe, annak figyelembe kell vennie az 1 százalékos visszaváltási díjat, amit kétszer is meg kell számolnia. Herman Bernadett felhívja a figyelmet arra, hogy ezt a költséget elkerülheti, ha a MÁP Plusz állampapírt választja, hiszen ez a típus a kamatfizetés hetében díjmentesen eladható. A Bank360.hu szakértője szerint egy másik lehetőség, ha valaki rövid futamidejű kötvényt vagy diszkont kincstárjegyet (dkj) vásárol, például egy év múlva lejárót. Az egy év múlva lejáró kötvény 5,86, míg a diszkont kincstárjegy 5,75 százalékos hozammal érhető el.
Ahhoz, hogy valaki 2026-ban részt vehessen a PMÁP-ban, elengedhetetlen, hogy létezzen egy megfelelő sorozat. Az ÁKK március 31-ig meghosszabbította a jelenleg elérhető 2032/J sorozat jegyzését, de a jövőbeli inflációkövető kamatozású lakossági állampapír-sorozatról, amely esetleg áprilistól elérhetővé válik, még nincs információ. Kérdéses továbbá, hogy milyen kamatprémiummal kínálják majd ezt az új lehetőséget.
Ilyen betéti kamatokat kínálnak a bankok
Akik az állampapírjaikból vagy azok kamatából befolyó jövedelmüket más befektetésekbe szeretnék fektetni, miközben a biztonság és a kiszámíthatóság fontos számukra, vagy esetleg türelmesebbek, és rövidebb időre kívánják lekötni megtakarításaikat, érdemes körülnézniük a bankok betéti ajánlatai között. A legtöbb pénzintézet szinte semmilyen kamatot nem kínál a náluk lekötés nélkül tartott vagy lekötött összegekre. Viszont néhány bank olyan kamatokat ajánl, amelyek az infláció mértékével versenyeznek, vagy akár azt is meghaladják, bár ezek után adót kell fizetni.
A Cetelem Takarékszámla lekötés nélküli verziója évi 4%-os kamatot kínál, míg ha 12 hónapos lekötést választunk, akkor ez az összeg 5,75%-ra nő. Kétéves lekötés esetén pedig a kamat 5,25%-ra csökken. A Gránit Bank eBank betéti ajánlata 3 hónapos időtartamra 6,5%-os hozamot ígér, míg a KamatMax betét 6 hónapra 5,0%-os kamattal vonzza a megtakarítani vágyókat. Érdemes megemlíteni a KamatMax Plusz terméket is, amely a jegybanki alapkamattal változó, és 12 hónapra jelenleg 4,75%-os kamatot nyújt. Emellett a Gránit Bank egy különleges Hozampáros betétet is kínál; ez 4 hónapos lekötés esetén évi 8%-os kamatot biztosít, feltéve, hogy az ügyfél a betéttel azonos összegért befektetési jegyet vásárol.