Messze nem csupán Ukrajnát lepte meg a Pentagon drámai döntése - Európa is döbbenten figyeli az eseményeket.

A Pentagon döntése, amely leállította egyes fegyverszállítmányokat Ukrajnába, váratlanul érte a kongresszusi képviselőket, külügyminisztériumi tisztviselőket és európai szövetségeseket is - írta meg a Politico.
A hétfői váratlan döntést Elbridge Colby, a Pentagon politikai vezetője és tanácsadóinak szűk köre hozta meg, arra hivatkozva, hogy bizonyos amerikai fegyverkészletek kimerülőben vannak.
Még Donald Trump elnök szövetségesei is frusztráltak a lépés miatt, és azzal vádolják Colbyt, aki az amerikai lőszerkészletek felülvizsgálatát vezette, hogy a döntést a kormányzat többi részének értesítése nélkül hajtotta végre.
Michael McCaul, a texasi republikánus képviselő véleménye szerint: "Úgy érzem, hogy ezt a döntést a védelmi minisztérium politikai igazgatója, Colby hozta meg."
Gyakorlatilag nincs nemzetbiztonsági tanácsadónk. Nem is vagyok biztos benne, hogy Marco Rubio külügyminisztert egyáltalán megkérdezték erről.
A döntés mély zűrzavart generált Ukrajnában, és számos kérdést ébresztett Európában azzal kapcsolatban, hogy vajon Amerika véglegesen megvonja-e Kijev katonai támogatását. Mindez éppen abban az időszakban történt, amikor Trump látszólag a háború során Ukrajna mellé kezdett állni.
Egy amerikai kormányzati forrás szerint a Pentagon legutóbbi döntése teljesen váratlanul érte a külügyminisztériumot, és a lépés koordinációja hiányzott. Két másik hivatalnok arról számolt be, hogy a Pentagon vezetősége nem konzultált a külügyminisztériummal, a kijevi amerikai nagykövetséggel, vagy Keith Kellogg Ukrajna-megbízott csapatával, mielőtt visszavonta volna a már Lengyelországban tartózkodó, létfontosságú légvédelmi rendszereket is magában foglaló fegyverszállítmányt.
A Fehér Ház és a külügyminisztérium határozottan visszautasította azt a híresztelést, miszerint a lőszerszállítás leállítása váratlanul érte volna a kormányzati tisztviselőket. "Ez egyszerűen nem igaz" - nyilatkozott egy névtelenséget kérő fehér házi tisztviselő. "Az elnök és a vezető tisztviselők folyamatosan azt várják el, hogy a védelmi minisztérium rendszeresen értékelje a segélyek elosztását, biztosítva ezzel, hogy azok összhangban álljanak az America First program céljaival."
A kérdéses témával kapcsolatos döntéshozók igyekeztek megfékezni a helyzetet, és kifejtették, hogy
A fegyverek visszatartására csupán addig van szükség, amíg a Pentagon alaposan át nem tekinti az iráni-izraeli konfliktus során felhasznált készleteket.