"Mi is az oligarchia valójában?" - a Google-keresések száma megugrott, miután Joe Biden búcsúbeszédében felhívta rá a figyelmet.


Az utóbbi 24 órában az Egyesült Államokban több millió ember érdeklődött arról a fogalomról, amely Magyarországon már régóta ismert: mi is valójában az oligarchia? A legnagyobb keresési aktivitást mutató öt állam közül háromban Donald Trump aratott győzelmet.

Joe Biden január 20-án ünnepélyesen átadja a hatalmat utódjának, az újból megválasztott Donald Trumpnak. E jeles alkalomból, csütörtökön Biden megtartotta utolsó beszédét, amely meglepően baljós hangvételűre sikeredett. A jelenlegi elnök hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államokban egy oligarchikus rendszer kezd kialakulni, ahol az ultrajólétet élvező egyének hatalma és befolyása drámaian megnőtt. Biden figyelmeztetett, hogy ez a tendencia "komoly veszélyt jelent demokráciánkra, alapvető jogainkra és szabadságjogainkra, továbbá aláássa mindenkinek a lehetőségét, hogy tisztességes eséllyel haladhasson előre az életben."

Biden véleménye szerint a jelenlegi helyzet az Egyesült Államokban egyfajta nosztalgikus visszatérést idéz fel a 19. századi oligarchikus korszakhoz. Akkoriban az amerikai nép fellépett a "rablóbárók" ellen, és sikerült lebontaniuk ezt a zsarnoki rendszert. "A gazdagokat nem büntették, hanem arra ösztönözték, hogy a többség érdekeinek megfelelően játsszanak" - hangsúlyozta Biden. E folyamat hozzájárult az amerikai középosztály kialakulásához, amely a világ legvirágzóbb évszázadához vezetett, amit valaha is tapasztaltunk.

A Gizmodo azt írja, a beszéd után a Google keresési trendjében kilőtt az "oligarchy" szóra való keresések száma. Ahogy az a trendvonalon is látszik, a keresések elérték a 100-as szintet, vagyis lényegében a legnépszerűbb keresések közé került a fogalom. Emellett szintén sokan kerestek rá az "oligarchy meaning", "what is oligarchy" és az "oligarchy definition" (oligarchia jelentése, mi az az oligarchia és az oligarchia meghatározása) kifejezésekre.

A keresések alapján készült állami rangsorban figyelemre méltó, hogy az ötből három állam – Nebraska, Iowa és Wyoming – éppen Donald Trump győzelmét ünnepelte a választások során.

Eisenhower búcsúbeszédének szellemében fontos felhívni a figyelmet a technológiai-ipari komplexum növekvő befolyására, amely komoly fenyegetést jelenthet az Egyesült Államok számára. Az egykori elnök úgy fogalmazott, hogy "az amerikaiakat a félretájékoztatás és a dezinformáció áradatával sodorják magukkal, ami teret ad a hatalommal való visszaéléseknek". E megállapítás hangsúlyozza a tudatosság és az információs integritás megőrzésének fontosságát a demokrácia védelmében.

A Gizmodo megjegyzései alapján nem világos, hogy azok a személyek, akik Trumpra adták voksukat, egyben azok is, akik sosem találkoztak az "oligarchia" fogalmával. Ugyanakkor valószínű, hogy van átfedés a két csoport között. Trump kampányában nyíltan kifejezte, hogy ha ő kerül hatalomra, akkor a gazdagok érdekeit kívánja szolgálni az új kormányzati struktúrában.

A hírek szerint Trump a legmagasabb rangú pozíciókba – például a NASA élére, valamint az oktatási és kereskedelmi minisztériumok vezetésére – milliárdosokat kíván kinevezni. A választási győzelmét pedig Elon Musk támogatásának köszönheti, aki szintén milliárdos.

Related posts