Jelenleg minden ötödik gyermek háborús területen él, és soha nem tapasztaltuk még ennyire súlyos helyzetet.
A legújabb UNICEF-jelentés szerint elképesztő, 470 milliónál is több gyermek él válságövezetekben, ami a globális gyermekpopuláció csaknem 19 százalékának felel meg. Ezen túlmenően, körülbelül 47 millió gyermek kényszerült elhagyni otthonát, súlyos humanitárius helyzetet teremtve világszerte.
A jelentésben az ausztráliai Institute for Economics and Peace (IEP) kutatóintézet által kidolgozott Globális Béke Indexre (GPI) hivatkoznak, amely hangsúlyozza, hogy a második világháború óta a világ konfliktushelyzete soha nem volt ilyen súlyos. Különösen figyelemfelkeltő példákat említenek, mint a Gázai övezet, Ukrajna, Mianmar, Haiti és Szudán, amelyek mind súlyos válságokkal küzdenek.
Az UNICEF kiemelte, hogy
a konfliktuszónákban élő gyerekek aránya a kilencvenes években mért 10 százalékról napjainkra 19-re emelkedett,
Hívom fel a figyelmet arra, hogy ez az arány folyamatosan emelkedik.
2024 szinte minden szempontból a válságövezetben élő gyermekek számára az UNICEF 78 éves történetének legnehezebb évei közé tartozott.
- hangoztatta Catherine Russell, a szervezet ügyvezető igazgatója, hangsúlyozva, hogy a konfliktusok által sújtott területeken élő gyermekeket számos veszély fenyegeti, beleértve az egészségügyi ellátás, például az oltások hiányát és az alultápláltság problémáját. Ezen kívül sokan közvetlenül a harcok következtében vesztik életüket vagy szenvednek sérüléseket, míg a lányokat gyakran szexuális erőszak áldozataivá teszik.
A jelentés szerint Haitin drámai növekedés figyelhető meg a gyermekek ellen elkövetett, bejelentett szexuális erőszakcselekmények számában, amely akár 1000 százalékkal is emelkedett. Emellett fontos hangsúlyozni, hogy a fogyatékossággal élő gyermekek sokkal nagyobb mértékben vannak kitéve az erőszakos cselekményeknek, mint társaik.
A becslések alapján a válságövezetekben élő gyerekek száma meghaladja az 52 milliót, akik kénytelenek voltak otthagyni az iskolát. Az iskolai infrastruktúra lerombolása és a környező területeken tapasztalható instabil biztonsági helyzet tovább súlyosbította a helyzetet, így sok fiatal jövője válságba került.
A jelentés hangsúlyozza a konfliktuszónákban élő gyermekek súlyos mentális állapotát, amelyet leginkább a szeretteik elvesztése, az állandó erőszaknak való kitettség, valamint otthonaik pusztulása idéz elő. E nehézségek következményeként számos problémával kell szembenézniük, például depresszióval, rémálmokkal és akár agresszív viselkedésformákkal is.
Ez nem lehet megszokottá!
- figyelmeztetett Russell, hozzátéve: nem engedhetjük meg, hogy egy egész generáció a kontrollálatlan konfliktusok mellékhatásainak áldozatául essen.