Mindenki az égbe vágyik, mégis a Lufthansa profitja egyre mélyebbre süllyed.

A Lufthansa nyeresége drámaian visszaesett 2024-ben, mivel a vállalat egy rendkívül kihívásokkal teli évet zárt. Ennek hátterében az emelkedő üzemeltetési költségek, az orosz légtér használatának korlátozása, valamint a repülőgépek szállítási késései állnak. Ugyanakkor, a jövőre nézve van némi remény, hiszen a menedzsment optimista az iparági kereslet erősségét illetően, és a cég már el is kezdte a költségcsökkentési intézkedések bevezetését.
A tavalyi év különösen nehéz időszakot jelentett az európai légitársaságok számára, mivel az infláció következtében folyamatosan emelkedtek a működési költségek, miközben az utazási kereslet meglepően erős maradt. Az orosz légteret érintő repülési tilalom, amely a szankciók eredményeként lépett életbe, kifejezetten súlyosan hatott az ázsiai járatokra, ami komoly kihívást jelentett a hagyományos légitársaságok számára. A Lufthansa számára az év elején 8%-os működési árrés elérése volt a cél, ám két profitfigyelmeztetést követően végül csak 4,4%-ot tudtak realizálni. Ezt a csökkenést részben a költséges sztrájkok és az iparági kapacitásbővülés nehézségei is előidézték.
Carsten Spohr vezérigazgató nyilatkozata szerint a 2024-es év két jól elkülöníthető időszakra bontható: az első félévben jelentős csökkenéssel kellett megküzdeniük a működési profit terén, míg a második félév, különösen az utolsó negyedév, kedvezőbb eredményeket hozott, és sikerült javítaniuk a teljesítményükön.
A légitársaság 1,65 milliárd eurós korrigált üzemi eredményt ért el 2024-ben, ami valamivel meghaladta az elemzők által várt 1,59 milliárd eurót, de jelentősen elmaradt a 2023-as 2,68 milliárd eurós eredménytől.
A Lufthansa Csoport költségcsökkentéseket tűzött ki célul, miután fő légitársasága, a Lufthansa 94 millió eurós működési veszteséget könyvelt el. A 2025-ös évet "átmeneti évnek" tekintik, amikor a költségcsökkentő intézkedések még nem fejtik ki teljes hatásukat, azonban a vállalat így is jelentősen magasabb működési nyereségre számít. A vállalat szerint az átszervezési program 2028-ig várhatóan 2,5 milliárd eurós bruttó nyereséghozzájárulást eredményez.
A jövővel kapcsolatban a menedzsment elmondta, hogy a Lufthansa továbbra is magas utazási keresletre számít, amit a 2025 eleji foglalási trendek is alátámasztanak.
Forrás: Reuters