A Balatoni horgászok számára aggasztó fejleményekről számolt be a MOHOSZ. A legfrissebb információk szerint a tó ökoszisztémája komoly kihívásokkal néz szembe, amelyek hatással lehetnek a horgászati lehetőségekre és a halfajták elérhetőségére. A helyi köz

Megjelent a magyar horgászvizek éves statisztikai összefoglalója, amely tartalmazza a horgászati jelenlét, a fogások és a telepítések adatait, valamint a hozzájuk kapcsolódó értékeléseket. Érdekes megállapítás, hogy a Balaton környéki horgászok teljesítménye közel 10%-kal visszaesett, míg más vizek mentén a pecások eredményei kedvezőbbek voltak – tájékoztat az inforstart.hu.
Az Országos Horgászszervezeti Szolgáltató Központ által kidolgozott, valamint a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal közreműködésével elkészült összefoglaló részletesen ismerteti a legális halelviteli lehetőségeket, valamint a horgászati fogások eredményeit. Emellett tájékoztatást nyújt a bejelentett telepítésekről és a rögzített horgásznapokról is, így átfogó képet adva a horgászati tevékenységekről és azok szabályozásáról.
Az országos statisztikák mellett, hároméves időszakra visszatekintve, külön figyelmet kapnak a Balaton, a Tisza-tó, a Velencei-tó, a Ráckevei-Soroksári Duna-ág, valamint a Duna, a Tisza és a Körösök részletes adatai. Ezek az információk nem csupán a horgászok számára nyújtanak érdekes olvasmányt, hanem mindenki számára, aki kíváncsi a természetes vizeink gazdag élővilágára és halállományára - áll a Magyar Országos Horgász Szövetség közleményében.
A leglényegesebb statisztikai információ a horgászfogási naplókban található, amely a különböző horgászfogásokat rögzíti. Ez a tényleges halelvitel zömére vonatkozik, ám nem veszi figyelembe a termelő tógazdaságokban, mint nyilvántartás nélküli halgazdálkodási vízterületeken történő horgászat során értékesített halak mennyiségét.
Az elviteli adatok közé tartozik a horgászversenyeken elért szelekciós fogás, a rekreációs halászat során kifogott halak mennyisége, az ökológiai célú, szelektív halászat eredményei, valamint – amennyiben az adott évben ilyen engedély létezik – a halászati engedéllyel rendelkező fogások, amelyek nevelésre kerülnek, továbbá a bemutató halászatok során megvalósult halkivételek is.
2024-ben a teljes elvitel elérte a 4879 tonnát, amelyből a horgászfogás 4614 tonnát tett ki, ezáltal a horgászat részesedése 94,6%-ra rúgott. Ez a szám 2,8%-os emelkedést jelent az előző évhez képest. A horgászok elkötelezettségét mutatja, hogy a fogási naplók 97%-át időben leadták, és összesen 7.494.081 horgásznapot regisztráltak.
A tó sügérállománya továbbra is lenyűgöző, viszont az egykor a Balaton védjegyének számító garda kifogott mennyisége drámai mértékben csökken, ami komoly aggodalomra ad okot.
Európa-szerte különleges jelenségnek számít a természetes vizek intenzív telepítése. Magyarországon ezt a feladatot szinte kizárólag a horgászszervezetek látják el, akiknek tevékenysége nem csupán a halelvitel biztosítására korlátozódik. E telepítések célja a halállomány szerkezetének átalakítása, amely elősegíti az ökológiai egyensúly megteremtését és a biodiverzitás növelését. Emellett fontos szerepet játszanak az őshonos halfajok visszatelepítésében, valamint a kárókatonák horgászfogással megegyező károkozásának részleges kompenzálásában is.
A 2022-es aszályhelyzet következtében végrehajtott telepítési kompenzáció 2023-ban valósult meg, így 2024-re már nem volt szükség és nem is volt előírva többlettelepítések végrehajtása. Ez magyarázatot ad arra, hogy a 4071 tonnás éves telepítési mennyiség az előző, korrigált évhez képest körülbelül 25%-os csökkenést mutatott.
A halak árai viszont nem tapasztaltak emelkedést, sőt, a ponty esetében még csökkenés is megfigyelhető.
A kihelyezett halak értéke összességében 6,7 milliárd forint volt. A telepítések 90%-a továbbra is a messze a legnépszerűbb ponty, amely arány sajnos még messze van a hosszabb távon ideális 75%-os szakmai arányszámtól.