Íme néhány hasznos tipp, amelyek segítségével gyorsabban gépelhet iPhone-ján!


Valamit valamiért: az iPhone nem más, mint egy aprócska számítógép, amelyet könnyedén magunkkal vihetünk bárhova. Azonban a kisméretű billentyűzete miatt a "szövegelés" nem mindig a legegyszerűbb feladat. De ne aggódjunk! Van néhány trükkös billentyűparancs, amelyek segítségével jelentősen megkönnyíthetjük a gépelést és felgyorsíthatjuk a szövegbevitel folyamatát. Íme néhány olyan lehetőség, amely talán még nem vált széles körben ismertté.

Kezdjük a mondatok végén található írásjelek témájával, különösen a pontokkal. Ezek nélkülözhetetlenek a mondandónk struktúrájának kialakításához. Az írás során azonban gyakran szükség van arra, hogy a betűbillentyűzetről az írásjel-billentyűzetre váltogassunk, majd vissza, ami nemcsak időigényes, de néha zavaró is, hiszen a Shift billentyűt is meg kell nyomnunk, hogy a következő mondat nagybetűvel kezdődjön. Ezt a folyamatot azonban egyszerűsíthetjük: ha a mondat végére érve kétszer megnyomjuk a Szóköz billentyűt, automatikusan megjelenik a pont, és a Shift is aktiválódik, így a következő mondat máris nagybetűvel kezdődhet. Tehát a folyamatos váltogatásokat és a Shift megnyomását egyetlen dupla érintéssel kiválthatjuk.

Ha gyors billentyűváltásra van szükségünk az írásjel- és a számgombok között, egyszerűen nyomjuk meg az 123 gombot, majd tartsuk lenyomva. Így a számbillentyűzet azonnal megjelenik, mintha csak egy pillanatra nyomtuk volna meg, de van egy lényeges eltérés. Amikor az ujjunkat a kívánt karakterre húzzuk, az azonnal beillesztésre kerül a szövegbe. Ha végül elengedjük a billentyűzetet, automatikusan visszatérünk az alapértelmezett betűs billentyűzethez, így zökkenőmentesen folytathatjuk a gépelést.

Amikor egy mailcímt írunk be, akkor egy lépésben, egyetlen érintéssel kiegészíthetjük a címet a .com, .org, .edu vagy bármilyen szóba jöhető végződésre. Csak tartsuk lenyomva a pont gombot, és egy pillanat múlva megjelenik egy felugró menü a gyakori domain utótagok listájával. Csúsztassuk az ujjunkat a kívánt végződésre, és az a helyére kerül. Érdemes megjegyezni, hogy ez a funkció csak bizonyos alkalmazásokban működik, például az e-mail-alkalmazásokban, amelyeknél domain utótag szükséges.

Időnként előfordul, hogy egymás után kell nagybetűket beírnunk, és nem mindig azért, mert "kiabálni" szeretnénk. Ilyenkor általában megérintjük a Shift gombot, majd leütjük a kívánt betűt, de ezután a Shift gomb automatikusan deaktiválódik, így újra meg kell nyomnunk. Ez azt jelenti, hogy minden egyes nagybetűhöz ismételten váltogatnunk kell a Shift és a betűbillentyűk között. Szerencsére van egy sokkal egyszerűbb megoldás erre. Ha gyorsan duplán megnyomjuk a Shift billentyűt, egy vonal fog megjelenni a kurzor alatt, ami azt jelzi, hogy a Caps Lock aktiválva van. Ekkor már folyamatosan írhatunk nagybetűket anélkül, hogy állandóan a Shift gombot kellene nyomkodnunk. Néhány írásjel vagy művelet azonban kikapcsolhatja a Caps Lock funkciót, de bármikor könnyedén újra aktiválhatjuk egy újabb dupla koppintással.

Megbánta, hogy egy hosszú szöveget írt be, és most törölni szeretné? Nem szükséges a Backspace billentyűt nyomogatnia egyenként, mivel van ennél egy sokkal egyszerűbb megoldás. Csak rázza meg a telefonját, és – ha az alkalmazás támogatja – egy új ablak fog felugrani, ahol a Visszavonás gombra kattintva az írás eltűnik. De ne keseredjen el, mert még van lehetőség a visszatérésre: egyszerűen rázza meg újra a készüléket, és válassza az Újra opciót, így a korábban írt szöveg újra megjelenik.

Nem probléma, ha egy hosszabb szövegben tévedünk, hiszen a kurzort könnyedén odavihetjük, hogy kijavítsuk az elírást. Azonban a pontos pozicionálás nem olyan egyszerű, mint egy számítógépen. Ha viszont óvatosan lenyomjuk a Szóköz billentyűt, ujjunkat különböző irányokba mozgathatjuk, így könnyedén rátalálhatunk a kívánt helyre.

Bármilyen gyorsan is gépelünk, a szóban küldött üzeneteknél nem lehetünk gyorsabbak. Szerencsére a legtöbb üzenetküldő alkalmazásban lehetőség van átíratni azt, amit mondunk. Ehhez meg kell érinteni a mikrofon ikont (már amennyiben van ilyen), és már diktálhatjuk is a szöveget. Az iPhone nagyon jól ért a különböző nyelveken (így magyarul is szépen beírja a szöveget), ha pedig hibát vét, azt könnyen kijavíthatjuk, például úgy, hogy már tudjuk, milyen egyszerűen lehet a kurzort a hibához vinni.

Most bemutatjuk, hogyan hozhatunk létre egyedi billentyűparancsokat, amelyek különösen hasznosak lehetnek olyan helyzetekben, amikor egy adott parancsikon nem elérhető széles körben. Kezdjük a Beállítások megnyitásával, majd navigáljunk az Általános szekcióhoz, ahol megtaláljuk a Billentyűzet opciót. Itt válasszuk a Csereszöveg lehetőséget, és kattintsunk a jobb felső sarokban található plusz jelre. Adjunk meg egy nevet, majd határozzuk meg a billentyűk vagy műveletek kombinációját, amely aktiválja a parancsikont. Például beállíthatunk egy olyan gyorsbillentyűt, amely két vagy három gombnyomással egy gyakran használt kifejezésre vált át, így jelentős időt spórolhatunk meg, ha ez a szókapcsolat rendszeresen előfordul.

Related posts