Nagy István: Ismeretlen vírus fenyegeti az állatállományt, és egy olyan helyzetben állunk, ahol sürgős intézkedésekre van szükség a védelmük érdekében.


Egy láthatatlan, mégis rendkívül pusztító ellenséggel kell szembenéznie a magyar állattenyésztésnek - monda Nagy István agrárminiszter a Facebook-oldalán.

A tárcavezető hangsúlyozta, hogy a védekezés nem csupán választás kérdése, hanem egy kényszerű, de elengedhetetlen intézkedés. Magyarország a nemzetközi közösség által elismert megközelítést alkalmazza, amelynek alapelve, hogy időben és határozottan kell lépnünk, "így megóvhatjuk mindazt, amit csak lehet."

Kezdjük azzal, hogy egyértelműen bizonyítanunk kell: ez a vírus nem csupán mítosz, hanem valóságos fenyegetést jelent. Hatásai óriási gazdasági veszteségeket okoznak, és komoly veszélyt jelentenek az állatállományunkra. Más szavakkal élve, a magyar szarvasmarha-állomány egy százaléka áldozatul esett annak érdekében, hogy a kilencvenkilenc százalékát meg tudjuk védeni.

- fogalmazott a miniszter, rámutatva, hogy sokan még ma is kétségbe vonják a fertőzés valóságát. Kiemelte, hogy az állatorvosok, kutatók és hatósági dolgozók emberfeletti munkát végeznek nap mint nap a járvány megfékezéséért.

"Kérem, bízzunk bennük. Csak együtt, összefogva, a szakmaiságra építve tudjuk megállítani ezt a fertőző járványt. A lakosság türelme, megértése és támogatása kulcsfontosságú ahhoz, hogy eredményesek legyünk ebben a példátlan kihívásban" - hangsúlyozta a tárcavezető.

Nagy István szombaton tartott sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy sikeresen felszámolták a ragadós száj- és körömfájásvírussal fertőzött rábapordányi állattartó telepet. A miniszter hangsúlyozta, hogy a vírus terjedésének megakadályozásához elengedhetetlen az állattartók fegyelmezett és összehangolt együttműködése.

A tárcavezető szavai szerint a sertések "vírusgyárakká" válhatnak, ha rájuk is átterjedne a fertőzés.

Nincs más lehetőség, bármennyire is fáj a szívünk, minél előbb el kell földelni őket azért, hogy a többi állatot meg tudjuk menteni

- fejtette ki Nagy István.

Ahogy korábban említettük, március elején kirobbant járvány miatt számos szomszédos ország intézkedéseket hozott a terjedés megfékezése érdekében. A hétvégén Ausztria újabb korlátozásokat vezetett be, ami jelentős forgalmi dugókat eredményezett több határátkelőnél.

Eközben a járművek rendszeres fertőtlenítése is tovább zajlik, és Nagy István agrárminiszter bejelentette, hogy újabb intézkedések léptek életbe, amelyek a következőket tartalmazzák:

Ausztria mellett Szlovákiában is terjed a ragadós száj- és körömfájásjárvány, amely már hat marhatelep állatait fertőzte meg bizonyítottan. Richard Kovacs mezőgazdasági miniszter szerint ez ugyan nem okoz ellátásproblémát, sem áremelkedést, viszont állatok ezreit érinti. Emellett többen be sem jelentik a fertőzést, és éjszaka, titokban szállítják az állatokat. Matus Sutaj Estok belügyminiszter pedig határlezárásokat lengetett be Magyarország felé, amelyet a szlovák kormány hétfőn el is fogadott.

Április 10-én a Kormányinfón szóba került az a feltételezés, miszerint a száj- és körömfájásvírust mesterséges úton hozták létre. Ezt a szokatlan állítást pécsi virológusok, köztük Kemenesi Gábor is megvizsgálta, aki végül határozottan cáfolta azt. A járvány helyzetéről Rusvai Miklóst is megkérdeztük a Kibeszélő egyik epizódjában, ahol részletesen kifejtette véleményét.

Nemrégiben az Indexen egy érdekes riport látott napvilágot, amely a Nyugat-Magyarországon tapasztalható helyzetet tárgyalja a szarvasmarhák leölése kapcsán. A cikket a következő linken találhatjátok. Jánossomorján több száz ember fejezte ki tiltakozását a leölésre ítélt állatok eltemetése ellen, ami komoly társadalmi feszültséget generált a térségben.

Related posts