Bár Gareth Southgate, az egykori angol szövetségi kapitány nem aratott győzelmet, mégis lovagi címet kapott.


Gareth Southgate, angol labdarúgó-válogatott volt szövetségi kapitánya, Sadiq Khan londoni polgármester és Ken McCallum, a brit kémelhárítás (MI5) vezetője is szerepel a brit uralkodó által lovagi rangra emelt közéleti személyiségek újévi listáján.

III. Károly király kedden nyilvánosságra hozta az újévi kitüntetettek névsorát, amely lenyűgöző módon több mint 1200 személyt sorakoztat fel. A legfiatalabb kitüntetett mindössze 18 éves, míg a legidősebb díjazott már 103 esztendős.

Az uralkodó lovagi címmel tüntette ki Southgate-et, elismerve ezzel az angol labdarúgás élvonalban végzett kiemelkedő munkáját és elkötelezettségét.

Az elmúlt évtizedekben számos futballista kapott lovagi címet, többen tagjai voltak az 1966-os világbajnok csapatnak. Az edzők közül mások mellett

Tettét egy különleges elismerésben részesítették.

Southgate nyolc évnyi irányítás után a nyári időszakban búcsút intett a szövetségi kapitányi posztnak, miután csapata 2-1-es vereséget szenvedett el a spanyolokkal folytatott Európa-bajnoki döntő során.

A volt menedzser 2016 szeptemberében vette át az angol válogatott irányítását, és vezetésével az együttes az elmúlt évtizedek legnagyobb sikereit érte el; ezek közül is kiemelkedett az egymás után kétszer - 2021-ben és az idén - elnyert EB-ezüstérem.

Southgate uralkodói kitüntetése iránt sokan érdeklődtek, különösen azután, hogy III. Károly a júliusi Európa-bajnoki döntőben elszenvedett vereséget követően rendkívüli módon, személyesen üzent Southgate-nek. Kiemelte, hogy a szövetségi kapitány emelt fővel térhet vissza a németországi tornáról.

A király a Sir előnévvel kitüntetett lovagi rangot adományozta Sadiq Khannak, London munkáspárti polgármesterének. Khant eddig három alkalommal választották meg a 9 milliós metropolisz vezetőjének: 2016-ban indult először, majd 2021-ben és idén is sikerült megőriznie pozícióját a nyugat-európai főváros élén.

Ő az első személy, aki három alkalommal győzött a polgármesterválasztáson Londonban, mióta a néhai konzervatív párti kormányfő, Margaret Thatcher 1986-ban megszüntette a választott londoni képviselőtestületet. E testületet a Tony Blair irányította munkáspárti kormány 2000-ben hozta vissza az életbe.

Az uralkodó lovagi címet adományozott Stephen Fry-nak, a neves brit színésznek, írónak, rendezőnek és tévés személyiségnek. Sir Stephen Fry a köztudatban leginkább az Oscar Wilde életéről készült, 1997-es filmben nyújtott kiemelkedő alakításával vált ismertté, amely világszerte óriási sikert aratott. Érdekesség, hogy családfáján magyar gyökerek is fellelhetők: édesanyja szülei magyar zsidók voltak, akik 1927-ben telepedtek le Angliában.

III. Károly király lovagi címet adományozott Ken McCallumnak, a brit elhárítási és biztonsági szolgálat (MI5) vezetőjének, ezzel is méltatva az ő kivételes közszolgálati munkáját és elkötelezettségét.

A legmagasabb elismerések között található Sir Kazuo Ishiguro, a Nobel-díjas japán származású angol író, aki 1989-ben tette le névjegyét a világirodalomban a "Napok romjai" (The Remains of the Day) című, Booker-díjjal kitüntetett regényével. E műből készült nagysikerű film, amelyben Anthony Hopkins és Emma Thompson nyújtott felejthetetlen teljesítményt. Ishiguro munkásságát az uralkodó is elismerte, amikor a brit becsületrend, az Order of the Companions of Honour tagjává avatta őt.

Az író egy igazán kivételes társaságba lépett be: az V. György király által 1917-ben létrehozott becsületrendhez csatlakozva csupán a mindenkori uralkodóval együtt összesen 65 kiválasztott tagot számlálhat.

A korábbi kitüntetettek között szerepel mások mellett Sir Winston Churchill egykori brit miniszterelnök, Stephen Hawking, a világhírű néhai fizikus, és a rendkívüli sikerű természetfilmjeivel ugyancsak világhírűvé vált Sir David Attenborough.

Related posts