Nvidia botrány: friss információk kerültek napvilágra

A következő Signature befektetői klubunkon a vámháború piaci hatásait és az újjáéledő globális versenyt fogjuk részletesen megvizsgálni. Célunk, hogy mélyebb betekintést nyújtsunk a jelenlegi gazdasági környezetbe és a lehetséges jövőbeli trendekbe.
A bejelentésre akkor került sor, amikor K Shanmugam, Szingapúr belügy- és igazságügyi minisztere, hétfőn nyilvánosságra hozta, hogy a csalási üggyel összefüggésben érintett szerverek valószínűleg Nvidia mesterséges intelligencia chipeket tartalmaztak, amelyeket Malajziába exportáltak.
Tengku Zafrul Aziz, Malajzia befektetési, kereskedelmi és ipari minisztere kedden a CNBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy országának nincsenek olyan információi, amelyek arra utalnának, hogy a Malajziában üzemelő adatközpontok nem megfelelően használnák a chipeket. Emellett megemlítette, hogy az ilyen típusú szervereket olyan neves cégek importálják, mint a Microsoft, az AWS és a Google.
A szingapúri miniszter nyilatkozata szerint az Nvidia által gyártott chipeket a Dell és a Supermicro által biztosított szerverekbe integrálták, melyeket helyi vállalatok számára szállítottak, mielőtt azok Malajziába kerültek volna.
Feltűnt neki, hogy valószínűleg téves adatokat közöltek a szerverek végső helyszínével kapcsolatban.
Amikor Zafrultól megkérdezték, hogy Malajzia tisztában van-e azzal, hol találhatók jelenleg a szerverek, ő azt felelte, hogy erről nincs információjuk.
A CNA beszámolója alapján két szingapúri állampolgár ellen indítottak eljárást bűnszövetkezet keretében elkövetett csalás vádjával. A vádirat szerint 2024-ben a vádlottak hamis nyilatkozatokat tettek, amelyekben azt állították, hogy a termékeket kizárólag a jogosult végfelhasználók számára adják át, elkerülve ezzel, hogy más személyek is hozzáférjenek azokhoz.
A vádak akkor kerültek napvilágra, amikor januárban az amerikai kereskedelmi minisztérium nyomozást indított annak érdekében, hogy kiderítse, a kínai DeepSeek AI startup esetleg illegálisan használ-e olyan amerikai chipeket, amelyek szállítása Kínába tilos. Egy bennfentes információi alapján a nyomozók egy jól szervezett AI chip csempészetet fedeztek fel, amely Kínába irányul, és amelynek során Malajzián, Szingapúron, valamint az Egyesült Arab Emírségeken keresztül zajlottak az illegális tranzakciók.
A címlapkép csodás illusztrációként szolgál. A kép forrása: Getty Images.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ