Orosz-ukrán konfliktus: Élő frissítések – 2024. december 3. | 24.hu


Brit miniszterelnök: Fontos, hogy Ukrajna a lehető legelőnyösebb helyzetbe kerüljön a tárgyalások során.

A brit kormányfő véleménye szerint Ukrajnát olyan állapotba kell juttatni, hogy a lehető legelőnyösebb helyzetből indíthassa el a háború lezárásáról folytatott tárgyalásokat - számolt be róla az MTI.

Sir Keir Starmer a londoni City polgármestere, a Lord Mayor hagyományos éves bankettjén felszólalva úgy fogalmazott: ha Oroszország győz, a világ többi önkényuralmi rendszerének vezetői is úgy hihetik, hogy követhetik Vlagyimir Putyin orosz elnök példáját. A munkáspárti brit kormányfő szerint minél tovább nyomulnak előre az orosz fegyveres erők, annál közelebb kerül a fenyegetettség Európához.

Starmer hangsúlyozta, hogy a jelenlegi körülmények között elengedhetetlen Ukrajna önvédelmi harcának támogatása, amíg erre igény mutatkozik. Célja, hogy Ukrajna a lehető legkedvezőbb pozícióból kezdhesse meg a tárgyalásokat, így biztosítva a saját feltételein alapuló igazságos és tartós béke megteremtését.

Nagy-Britannia eddig 12,8 milliárd font (6400 milliárd forint) támogatásban részesítette Ukrajnát, és ebből 7,8 milliárd fontot tett ki a katonai támogatás. London a 2024-2025-ös pénzügyi évre további 3 milliárd font finanszírozást hagyott jóvá Ukrajna számára, és a 2030-2031-ig terjedő időszakra is évi 3 milliárd font értékű segítségnyújtást helyezett kilátásba.

Starmer azonban a Lord Mayor hagyományos idei bankettjén elmondott beszédében tett először hivatalosan utalást arra, hogy a brit kormány által nyújtott támogatások céljai között szerepel Ukrajna felkészítése is a békéről szóló tárgyalásokra. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a minap maga is kijelentette: mindent megtesz annak érdekében, hogy jövőre véget érjen a háború.

Zelenszkij a Sky News brit kereskedelmi hírtelevíziónak adott hétvégi interjúban utalást tett bizonyos mértékű kompromisszumkészségre, kijelentve: ha Ukrajna véget akar vetni a háború "forró szakaszának", akkor a NATO védőernyője alatt létrejövő tűzszünetre van szükség, de ezt a védőernyőt egyelőre a Kijev által ellenőrzött ukrajnai területekre kell kiterjeszteni, az orosz megszállás alatt lévő térségek visszaszerzéséről pedig később diplomáciai úton lehetne dönteni.

Related posts