Egy kiszivárgott kormányzati dokumentum alapján Oroszország aggodalommal figyeli a Türk Tanács növekvő befolyását.


Az orosz kormány egy friss nyilvános jelentésben kifejezte aggodalmát amiatt, hogy a szankciók feszültséget teremtenek Oroszország és szomszédos államai között.

Egy nemrégiben kiszivárgott kormányzati dokumentum alapján, amelyet a Financial Times tárt fel, Oroszország ambiciózus terveket sző egy eurázsiai kereskedelmi blokk létrehozására, amely révén jelentősen növelhetné gazdasági befolyását. A jelentés szerint, amelyet a legmagasabb szintű orosz tisztségviselők és jelentős állami vállalatok vezetői is megkaptak, ez a gazdasági közösség képes lenne versenyezni az Egyesült Államokkal, az Európai Unióval és Kínával, ezzel új kihívásokat jelentve a globális piacon.

A tömb létrehozásával Oroszország hozzáférést nyerhet a globális déli régiók gazdag nyersanyagkészleteihez, miközben lehetőséget teremt a közös értékrend kialakítására a fejlődő országokkal. Különösen fontos szerepet játszanak ebben a folyamatban a közép-ázsiai államok, amelyek az egykori Szovjetunió területén helyezkednek el. A kiszivárgott információk szerint Moszkva aggodalommal figyeli, hogy a Nyugat sikeresen megosztotta Oroszországot és közvetlen szomszédait a szankciós intézkedésekkel.

Ezek az országok ugyanis jól jártak a szankciók bevezetésével, mivel nagyobb lett a ráhatásuk a kereskedelem alakulására, a korlátozások megkerülésével járó kockázat vállalásával pedig javult az alkupozíciójuk az orosz partnerekkel szemben. "Egy Oroszországhoz hasonló országgal való szoros kapcsolat nehézséget jelent a számukra" - ismeri el az orosz kormány a jelentésben.

A szöveg írói arra bíztatják az orosz vezetést, hogy a közös történelmi gyökereikre építve keressenek szorosabb kapcsolatokat a közép-ázsiai államokkal, mindezt a függetlenségük tiszteletben tartása mellett. A jelentés megállapítja, hogy még ha Oroszország ukrajnai győzelmet is aratna, az nem eredményezné a nyugati szankciók feloldását.

A szóban forgó államok kihasználják Oroszország gyengeségeit, és igyekeznek egymáshoz közelíteni, miközben az oroszokat figyelmen kívül hagyják. A dokumentum említi a Türk Államok Szervezetét, más néven a Türk Tanácsot, amelynek Magyarország szintén tagja. Ezen országoknak "döntéseket kell hozniuk az Oroszországgal kapcsolatos politikai állásfoglalásukról" - olvashatjuk a szövegben.

A jelentés Kazahsztánt negatív példaként említi, mivel az elítéli az Ukrajna ellen indított háborút, míg Kirgizisztánt és Fehéroroszországot a szankciók kikerülésében aktív szereplőként pozitívan értékeli. A Financial Times nem tér ki arra, hogy Magyarország szerepel-e a dokumentumban, azonban Szijjártó Péter külügyminiszter korábban nyilvánosan támogatta az eurázsiai gazdasági együttműködés koncepcióját, amelyet a most kiszivárgott szöveg is érint. "Nem vagyunk egyedül Európában abban a hitben, hogy érdemes lenne visszatérni az eurázsiai együttműködéshez, de mi vagyunk azok, akik bátran nyíltan beszélünk erről" - fogalmazott a magyar külügyminiszter tavaly ősszel.

Related posts