Egy különösen titokzatos tábornok vezetheti az észak-koreai erőket Ukrajna területén.
Az észak-koreai hadsereg harmadik legfontosabb vezetője, Kim Jongbok vezérezredes, egyike azon tábornokoknak, akik az észak-koreai csapatokkal Oroszországba indultak. Kim élete tele van titkokkal, és róla nagyon kevés információ áll rendelkezésre. Fő feladata az orosz hadseregbe való beilleszkedés biztosítása lesz, ami különösen összetett kihívást jelent a két ország eltérő katonai kultúrájának tükrében.
Az észak-koreai hadsereg egyik legbefolyásosabb tábornoka, Kim Jongbok vezérezredes felügyelheti az Oroszországba küldött észak-koreai csapatok orosz hadseregbe történő integrációját - írja a Kyiv Independent a Wall Street Journalra hivatkozva.
A lap szerint Kim Jongbok az egyik tábornok, amely Oroszországba érkezhetett az észak-koreai csapatokkal - ezt állította az ENSZ Biztonsági Tanácsának egy ülésén az ukrán küldött. A lap úgy tudja, Kim az integráció felügyelete mellett a katonák harci tapasztalatának szerzése, valamint a jövőbeni együttműködés keretének a kialakításáért lehet felelős.
Kim szerepe a phenjani hadseregben régóta misztikus ködbe burkolózik. A múltban egy 200 000 fős, elit különleges egységet vezetett, amely titkos küldetéseket teljesített a Koreai-félsziget különböző pontjain. Ezek a műveletek nemcsak katonai, hanem stratégiai jelentőséggel is bírnak, és hozzájárultak a térség geopolitikai dinamikájának alakulásához.
Egyes források alapján úgy tűnik, hogy a tábornok kulcsszerepet játszik az észak-koreai hadsereg irányításában, mint annak harmadik legfontosabb vezetője.
Az észak-koreai erők Oroszország területén való megjelenése szoros összefüggésben áll a november 12-én aláírt közös védelmi megállapodással, amely kölcsönös segítségnyújtást ír elő fegyveres konfliktus esetén. Ukrajna szerint már körülbelül tízezer észak-koreai katona érkezett a Kurszk régióba, ahol az első harci események is bekövetkeztek az észak-koreai és ukrán katonák között. Ezen kívül hírszerzési források arra utalnak, hogy Észak-Korea hosszú ideje lőszerrel és fegyverekkel támogatja az orosz haderőt, amelynek létezését mindkét érintett fél korábban tagadta.
A nyugati államok elítélték az észak-koreai csapatok felbukkanását. Joe Biden amerikai elnök részben ennek fényében indokolta, miért adta áldását arra, hogy Kijev nagy hatótávolságú rakétáit oroszországi célpontok ellen is bevetheti. Az Egyesült Államok után más nemzetek, köztük Franciaország és az Egyesült Királyság is bejelentették, hogy a jövőben ők is támogatni fogják az ilyen típusú támadásokat.
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke, a háború 1000. napjának alkalmából kifejtette, hogy lehetséges, hogy akár százezer észak-koreai katona is csatlakozhat Oroszország erőihez. Ezzel összefüggésben Zelenszkij szövetségeseihez fordult, kérve tőlük a további támogatást.