Őrizetbe került a lázadással vádolt dél-koreai elnök.


Szerdán letartóztatták Jun Szogjolt, a Dél-Korea korábbi elnökét, akit a hivatalából való eltávolítása után lázadás vádjával sújtottak. Jun azt nyilatkozta, hogy a "vérontás" elkerülése érdekében kényszerült bele abba az eljárásba, amelyet törvénytelennek tart.

Amióta a december 3-án bevezetett rövid távú hadiállapot után megszavazták lemondását, Jun Szogjol elzárkózott rezidenciáján. Ott egy kis létszámú személyi védelmi csapat őrzi, akik már egy korábbi letartóztatási kísérletet is sikeresen megakadályoztak.

A házához több mint háromezer rendőr vonult fel a letartóztatására, és a testőrségének vezetőjét is őrizetbe vették. Több ezer támogatója gyűlt össze a helyszínen, de a jelentések szerint a bekiabálásokon kívül másfajta ellenállásra nem került sor.

A dél-koreai korrupcióellenes hivatal (CIO) bejelentette, hogy azonnali hatállyal megkezdi Jun Szogjol kihallgatását.

Az alkotmányos eljárással felfüggesztett elnököt a december elején kihirdetett és hat óra múlva vissza is vont hadiállapot miatt vonták vád alá, illetve mert eddig ellenállt a letartóztatási parancsnak. Ő az első elnök Dél-Koreában, akit még hivatali ideje alatt tartóztatnak le.

A dél-koreai alkotmánybíróság a hét elején tervezte megkezdeni Jun Szogjol ellen indított alkotmányos vádemelési eljárásának tárgyalását, ám a proceedings elhalasztásra kerültek, mivel az érintett nem jelent meg. Az utóbbi hetekben Jun Szogjol szinte ki sem lépett rezidenciájából, és a testőrsége is készenlétben állt, hogy megakadályozza őrizetbe vételének lehetőségét.

A hatóságoknak most 48 órájuk van, hogy kihallgasság, majd engedélyt kell kérniuk, hogy legfeljebb 20 napig őrizetben tarthassák vagy szabadon engedjék. Az alkotmánybíróságnak pedig 180 napon belül kell döntenie arról, hogy végleg leváltják-e hivatalából vagy visszaállítják a jogkörét. A lázadás Dél-Koreában halálbüntetéssel is sújtható.

Jun Szogjol december 3-án váratlanul hadiállapotot hirdetett, majd néhány órával később visszavonta ezt a lépést. Azóta Dél-Korea politikai válságban szenved. A Nemzetgyűlés december 14-én szavazott Jun felelősségre vonásáról, míg az Alkotmánybíróság eljárást indított a döntés jogosságának vizsgálatára. Jun Szogjol elnök láthatóan a múltba révedt, mintha az ötven évvel ezelőtti Dél-Koreában élne, és úgy gondolta, hogy minden hatalmat magához vonhat. Azonban tévedett. Az őt hatalomra segítő társadalmi elégedetlenség továbbra is fennáll. A puccsal kapcsolatos részletes elemzésünket itt olvashatják.

Related posts