A Hamász terrorszervezet szabadon engedett egy román nemzetiségű izraeli túszt.

Az iszlamista Hamász terrorszervezet átadta a Vöröskeresztnek a vasárnap kiszabaduló három izraeli túszt, köztük egy román nemzetiségű izraeli állampolgárt is.
A Vöröskereszt képviselői a közvetítőkkel kötött túszalku alapján sikeresen kiszabadították az első három túszt, akik közül mindhárman fiatal nők. Őket a Kfar Aza kibucból, valamint a Nova zenei fesztiválról rabolták el 2023. október 7-én, a Hamász terrortámadás során. Az egyik túsz, a 31 éves Doron Steinbrecher, román és izraeli állampolgár, a Kfar Aza kibucból került fogságba. A másik két nő közül a 28 éves Emily Damarit brit-izraeli állampolgár, szintén Kfar Azából tűnt el, míg a 24 éves Romi Gonen a Supernova zenei fesztiválon lett túsz - értesült az AFP.
A túszok átadásával párhuzamosan az izraeli börtönökben terrortámadások miatt elítélt palesztin rabokat is átadtak a Vöröskereszt képviselőinek. A Rámalláh közelében található Ofer börtönből 90 palesztin nyerte vissza szabadságát; közülük tizenhárman kelet-jeruzsálemi lakóhelyükre térhettek vissza, míg a többiek Ciszjordániába indultak.
A videófelvételek alapján látható, hogy mindhárom izraeli túsz önállóan lépett ki a Hamász által használt járműből, hogy átszálljanak a Vöröskereszt dzsipjébe. Az első hivatalos tájékoztatás szerint egészségi állapotuk kielégítő, habár az egyik túsz kezén sérülés található. Ezt követően már az autóban megkapták az elsősegélyt - számolt be az MTI.
A három nő édesanyja először a katonai bázis közelében, a fogadóhelyeken találkozik gyermekével, miután 471 napot töltött valószínűleg a Hamász alagútjaiban.
Doron Steinbrecher, a román nemzetiségű állatorvosi asszisztens, krónikus betegségben szenved, és napi rendszerességgel gyógyszert szed. Legutóbb egy 2024 januárjában megjelent Hamász-propagandavideóban tűnt fel – számolt be erről az Agerpres a TPS hírszolgálatra hivatkozva.
A vasárnap életbe lépett háromlépcsős tűzszüneti megállapodás hónapokig tartó intenzív tárgyalások gyümölcse, amelyet január 15-én Egyiptom, Katar és az Egyesült Államok közvetítésével sikerült tető alá hozni, mindez mindössze néhány nappal Donald Trump megválasztott amerikai elnök január 20-i beiktatása előtt. Az első szakasz hat hétre van tervezve, és ebben a periódusban a 98 túszból 33 embert – köztük nőket, gyermekeket, 50 év feletti férfiakat, betegeket és sebesülteket – szabadon engednének, cserébe majdnem 2000 palesztin fogolyért.
Az utóbbi statisztikák szerint 737 férfi, nő és tinédzser szerepel abban a csoportban, akik közül néhányan fegyveres csoportokhoz kapcsolódnak, és akiket izraeli állampolgárok ellen irányuló, nem ritkán végzetes támadások miatt ítéltek el. Ezen kívül több száz gázai palesztin is fogságban van, akiket a háború kitörése óta tartanak őrizetben.