Soros mesterkedései, Trump viharos hatásai, és ha nem vagyunk elég szerencsések, még a virsli is felbukkanhat Orbán idei évértékelőjében.

Ma ünnepli 25. évfordulóját Orbán Viktor miniszterelnök, aki 1999 óta hagyományteremtő szerepet játszik ebben az eseményben. Eddig mindössze egy alkalommal, 2021-ben, hagyta ki azt a lehetőséget, hogy a közönséggel megossza jövőbeli elképzeléseit és vízióit.
Az utóbbi évek során Orbán évértékelői jelentős átalakuláson mentek keresztül. Bár a beszédekben még akad némi utalás az előző év eseményeire, a hangsúly inkább a jövő kihívásaira helyeződik. Míg korábban a belpolitikai ügyek domináltak, mára a figyelme egyre inkább a nemzetközi politikai színtérre irányul.
Egy dolog biztos: ami ma elhangzik, az jelöli ki a következő időszak politikai csapásirányát, érdemes lesz tehát azzal a tudattal hallgatni a miniszterelnököt, hogy amit ő kiejt a száján, azt fogja a továbbiakban szajkózni a holdudvara is, azt erősíti majd fel a Megafon és a kormánysajtó, azt posztolják majd a kormánypárti politikusok a Facebookra (bátrabban a TikTokon is próbálkozhatnak).
Három évvel ezelőtt összeszedtük Orbán 2010 és 2020 közti beszédeinek színe-javát, ebből csak néhány dolgot érdemes mai szemmel kiemelni:
2022-ben viszont drámai változások kezdődtek. A miniszterelnök egyéves kihagyás után újra megjelent a színpadon, és ahogy azonnal jelezte:
"Már rég nem találkoztunk, és nagyon örülök, hogy végre újra együtt lehetünk."
Az öröm érzése azonban gyorsan háttérbe szorult a küszöbön álló országgyűlési választás sötét árnyai miatt. Ebből a ködös jövőből ismét Gyurcsány és Bajnai Gordon képe bukkant fel, mintha valami nehezen megfogható okból, rémként kísértenének minket. Orbán a mozgósító évértékelőjén nagyot alakított: 12 alkalommal emlegette Gyurcsány nevét, mintha ezzel próbálta volna elterelni a figyelmet a valódi ellenzéki miniszterelnök-jelöltről, Márki-Zay Péterről, akinek nevét egyáltalán nem találta fontosnak megemlíteni, inkább gombaszakértőként hivatkozott rá. Az események mögött megbúvó feszültség és a politikai játszmák bonyolultsága csak még inkább felerősítette az izgalmakat.
Az orbáni évértékelő 2022. február 12-én került megrendezésre, mindössze 12 nappal az orosz invázió elkezdése előtt. A miniszterelnök már ekkor váteszi szerepben tálalta a háborúval kapcsolatos aggodalmait, hangsúlyozva, hogy Magyarország számára a legfontosabb cél a konfliktus elkerülése. Emellett megjegyezte, hogy:
"Brüsszel stratégiáját elhibázottnak, az Oroszország elleni szankciókat pedig zsákutcának látjuk."
Abban az időszakban a miniszterelnök még egy kissé visszafogottabban értékelte a nemzetközi politikai helyzetünket:
"Magyarország adottságai – mérete, katonai és gazdasági potenciálja – miatt nem tudunk jelentős vagy éppen elengedhetetlen hatást gyakorolni az Európai Unió, a Nyugat és Oroszország közötti kapcsolatok alakulására."
Ebben az évben Soros György szerepe kissé háttérbe szorult, de a migránshullám kapcsán még mindig sikerült némi félelmet kelteni. Az inflációval kapcsolatosan viszont kevesebb szó esett, míg a miniszterelnök inkább a családok helyzetének javulásáról és a munka világának fellendüléséről beszélt.
És talán az egyik leglényegesebb szempont:
"az apa férfi, az anya nő, a gyerekeinket pedig hagyják békén!"
És természetesen a leglényegesebb mégiscsak a mozgósítás volt, így zárta beszédét Orbán:
"Barátaim, sohasem voltunk még olyan erősek, jól szervezettek és elszántak, mint most. Tűrjük fel az ingujjakat, és tegyünk pontot az ügy végére. Nyergeljetek, a kampány elkezdődött, ideje, hogy mi is kilovagoljunk. Jöttünkre ötven nap múlva, jobboldalról számítsatok!"
2023-ban viszont már megint más húrokat pengetett. A járványhíradót elfújta a szél, Gyurcsány egyszer került szóba (akkor is csak kedélyesen a mi Ferinket emlegetve), gombaszakértőről szó se esett. Ahogy Soros Györgyről sem, és a migrációs téma is jegelve lett.
A külpolitikai elemzések azonban sokkal fontosabbá és figyelemreméltóbbá növekedtek.
Természetesen! Itt van egy egyedi kezdet: "Képzeld el, hogy egy varázslatos erdő mélyén sétálsz, ahol a fák titkokat súgnak, és a levelek között játszadozó fények olyan érzéseket ébresztenek benned, amelyeket sosem tapasztaltál még. Itt minden lépés új felfedezéseket hoz, és a természet zeneisége körülvesz, mintha csak egy mesébe csöppentél volna." Hogyan folytassam tovább?
A nemzetközi politikai színtér forgatagában járok, és időnként eszembe jut egy régi magyar dal, amely így szól: "Anyám, én nem ilyen lovat akartam." Valóban, mi, magyarok nem egy ilyen megbolondult világot álmodtunk magunknak. De ahogy az édesanyám bölcsen megjegyezné: "Kisfiam, ez nem kívánságműsor."
Reményeink már ekkor világosan és lényegretörően körvonalazódtak:
A jövő évi amerikai választásokra készülve úgy látjuk, hogy republikánus barátaink izmosan és magabiztosan lépnek elő, hogy visszanyerjék hatalmukat. Európában is érdekes fejlemények várhatóak; a demokrácia erejét egyre inkább megmutatja a közvélemény, amely a békepárti irányvonal felé hajlik. Az emberek a tűzszünet és a béketárgyalások iránti igényüket fejezik ki, és ha szükséges, új vezetőket fognak választani. Bár az út nem ígérkezik könnyűnek, a háborúval járó kihívások elkerülhetetlenek, míg a békésebb megoldásokhoz vezető ösvények lehetősége egyre inkább körvonalazódik.
A háború témája szintén elég hangsúlyos volt:
"Ahhoz, hogy megőrizzük Magyarország biztonságát és békés jövőnket, nincs más lehetőségünk, mint hogy távol tartsuk magunkat az orosz-ukrán konfliktustól. Eddig sem volt könnyű elérni ezt a célt, és a jövőben sem lesz az, hiszen mi a nyugati világ részét képezzük, NATO- és EU-tagállamként. Mellettünk azonban sokan a háború mellett állnak, vagy legalábbis úgy viselkednek, mintha ez lenne a helyes irány."
Ezzel ellentétben Orbán gyorsan hangsúlyozta:
A magyar kormány úgy véli, hogy a feltételezés, miszerint Oroszország veszélyeztetné Magyarország vagy Európa biztonságát, nem állja meg a helyét.
A leglényegesebb kérdések között felmerült a NATO-hoz kapcsolódó téma is, amire Orbán így reagált:
"Szögezzük le, hogy a NATO-tagság létfontosságú Magyarország számára."
Mindeközben a csodákra való várakozás mellett egyre inkább előtérbe került az elmagányosodás kérdése is:
"Egy évvel ezelőtt még nem álltunk egyedül a békés tábor szívében."
A miniszterelnök hosszasan ostorozta Brüsszelt és az elavult európai országokat, akik nem állnak be a magyar mesterterv mögé, ahogy hosszan kárhoztatta az oroszok elleni szankciós politikát is.
Belügyekről szólva azonban muszáj volt kitérnie az infláció elszállására is, de persze ezt is Brüsszel nyakába varrta:
"A problémát Brüsszel hozta létre az energiahordozókra kivetett szankcióival. E betegség neve szankciós infláció, míg a vírus maga a brüsszeli szankció. Ezek a szankciók a brüsszeli háborús politika eszközei."
A családokat az Orbán-kormány 2022-ben a rezsicsökkentéssel védte meg a háborús inflációtól - derült még ki, és munkafronton is győzelmet hirdetett a miniszterelnök, mondván:
"soha nem dolgoztak ennyien Magyarországon."
Eddigi évértékelős pályafutásának legnagyobb öngólját is ebben a beszédben lőtte a miniszterelnök, amikor hosszas eszmefuttatását azzal zárta:
Beszéljünk nyíltan és őszintén. A pedofília elfogadhatatlan, és nincs mentsége. A gyermekek védelme alapvető, hiszen ők tiszteletet és védelmet érdemelnek. A felnőttek felelőssége, hogy mindenáron megőrizzék a gyerekek biztonságát. Nem érdekel, hogy milyen zűrzavaros a világ körülöttünk... A genderpropaganda nem csupán egy ártalmatlan tréfálkozás, nem egy színes, vidám beszélgetés, hanem a gyermekeinket fenyegető legkomolyabb kockázat! Az a célunk, hogy hagyják békén a gyermekeinket, mert a túlzásnak is van határa!
Ehhez viszonyítva a 2024-es évértékelő nyitányának már egészen más hangnemben kellett megszólalnia:
A 2024-es esztendő nem is indulhatott volna balszerencsésebben. Köztársasági elnök asszonyunk benyújtotta lemondását az országgyűlésnek, ami olyan érzés, mintha egy rémálom valósággá vált volna. Ez az esemény mindannyiunkra mély hatást gyakorol.
Orbánnak tavaly február 17-én, bő két héttel a kegyelmi ügy kirobbanása után kellett kiállnia közönsége elé. Annyit ígért:
A magyar gyermekvédelmi rendszer megújítására sürgős szükség van: felül kell vizsgálni és ki kell egészíteni a jogszabályokat, amelyek a gyermekeink védelmét szolgálják - az alkotmánytól kezdve a miniszteri rendeletekig. Az áldozatok szenvedései arra ösztönöznek bennünket, hogy cselekedjünk.
A melankolikus bevezető után Orbán hirtelen egy magabiztosabb vizekre evezett, a globális politikai színtérre, ahol egy átfogó eszmefuttatásba kezdett. Szavait így indította:
"A 2024-es év sorsfordító pillanatok sorát hozhatja magával. Ez a választási év izgalmas kihívásokkal és lehetőségekkel teli..."
Egymásra halmozódtak az egyre intenzívebb kijelentések, mintha a szavak saját erővel bírnának, és mindegyik újabb löketet adott a beszélgetés dinamikájának.
Miután mindezek fényében a miniszterelnök felfedi, hogy mit kíván majd a karácsonyfa alá év végén:
Szeretnénk, ha Donald Trump elnök újra elfoglalná az elnöki posztot, és békét teremtene Európa keleti részén. Itt az ideje, hogy egy új, Make America Great Again szellemű elnökség valósuljon meg az Egyesült Államokban. Mi is készülünk egy különleges elnökségre, ami a magyar uniós elnökséget jelenti. Make Europe Great Again! Teremtsük meg együtt Európa nagyságát! MAGA ott, MEGA itt, és Mága művész úr is velünk van ebben a küldetésben.
Az egész beszédet sikerült lehozni úgy, hogy Oroszország neve egyetlen egyszer sem hagyta el a miniszterelnök száját, az orosz-ukrán háborúra egyszer utalt, maga Ukrajna pedig legfeljebb az elhibázott brüsszeli stratégia kapcsán került szóba. Soros György neve nem került elő, a migráció is csak alig-alig, az infláció sem volt már említésre méltó téma, a családok felemelése és a munka szárnyalása annál inkább. Mindez újfent mozgósító jelleggel, hiszen nyáron önkormányzati- és EP-választás volt esedékes.
Mindezek alapján nagyjából sejthető, hogy milyen irányba kanyarodik majd a miniszterelnök idei évértékelőjében.
A kommunikációs paneleket egyébként elég jól lehet monitorozni Orbán péntek reggeli rádióinterjúiból (a tegnapi ugyan szpojlermentes, de azért izgalmas volt), és adhat némi támpontot a Patrióták csúcstalálkozóján elmondott beszéde is, amiben amellett, hogy gigantikusat kampányolt a spanyol szélsőjobb mellett, felmondta az összes friss szlogent is, amivel Trump beiktatása óta a magyar kormány vagánykodik.
Ha kockázatkerülő tippeket kéne mondanom, fixen elő fog kerülni a beszédben:
Természetesen! Íme egy egyedi változat: "A végső gondolat, amellyel lezárom ezt a beszélgetést, a következő lesz:"