Célunk, hogy pozitív érzéseket ébresszünk, ám sajnos az ellenkező eredményt érhetjük el: ezt a megközelítést érdemes kerülnöd a beszéd során.


Melyik megyénk központja Szekszárd? Íme 7 földrajzi kérdés, amelyekre érdemes tudni a választ!

Egy beszélgetés során a másik fél hangja automatikusan hatással van a partner érzéseire és benyomásaira. Az emberek ezt szinte ösztönszerűen érzékelik, így nem ritka, hogy próbálnak finomítani a megszokott hangszínükön, hogy a másik számára vonzóbbá váljanak. Sokan ilyenkor hajlamosak magasabb tónust megütni, mint amit egyébként használnának, talán azért, hogy kedvesebb, nyitottabb és egy kicsit szerényebb benyomást keltsenek.

Egy friss kutatás eredményei meglepő következtetésre jutottak: ha valaki szimpátiát szeretne kelteni magának, akkor érdemes elkerülnie a magasabb hangfekvést. A mélyebb hangszín ugyanis általában sokkal vonzóbbnak és kedvesebbnek számít, függetlenül attól, hogy a beszélő nő vagy férfi. Érdekes módon csupán egy olyan helyzet létezik, ahol a magasabb hangszín előnyös lehet a kommunikáció során.

David Puts, a Pennsylvaniai Egyetem antropológiaprofesszora és csapata 3173 résztvevőt vont be egy kutatásba, amely 22 különböző országból érkezett. Céljuk az volt, hogy feltérképezzék, miként befolyásolja a beszélő hangszíne a hallgatóság reakcióit különböző társas helyzetekben. A résztvevők számára hangfelvételeket játszottak le, melyeken férfiak és nők azonos mondatokat mondtak el eltérő hangmagasságokon. Az alanyoknak ezután többféle szempont szerint kellett értékelniük a hallottakat, és az eredmények mélyreható elemzésen estek át a kutatók részéről.

A kutatások során arra a megállapításra jutottak, hogy az emberek többsége hajlamos szimpatikusabbnak tartani azokat a férfiakat és nőket, akik mélyebb hangon kommunikálnak. Ezzel szemben a magasabb, különösen természetellenes hangszínek gyakran negatívabb benyomást keltenek. A kísérletek eredményei azt mutatják, hogy a mélyebb hangszínt használó beszélők iránti bizalom és tisztelet érzése erősebb, így a közönség komolyabban veszi őket. Érdekes módon, még képek nélkül is, az alanyok vonzóbb külső jellemzőket tulajdonítanak azoknak, akik mélyebb hangon szólnak, ami azt mutatja, hogy a hang színe nem csupán a kommunikációra, hanem a fizikai megítélésre is jelentős hatással van.

Ugyanakkor az is kiderült, hogy a magasabb hangszín egyetlen szituációban előnyösebb lehet, mint a mélyebb. A hallgatók kacérnak ítélték meg azokat, akik magasabb hangon beszéltek, és úgy vélték, könnyebben bonyolódnának velük flörtbe, mint mélyebb hangú társaikkal. Az is kiderült, hogy egyszerűbben felismernék az illető flörtölési szándékát, ha az magasabb hangszínt ütne meg, és így a reakció is többször lenne pozitív.

Más szituációkban, mint például állásinterjúk, ügyintézések, munkahelyi eszmecserék, udvarias társalgások vagy akár barátkozás során, a kutatók megfigyelései szerint azok a személyek váltanak ki nagyobb szimpátiát, akik a megszokottól kissé mélyebb hangon kommunikálnak. Ideális esetben az embernek nem érdemes megváltoztatnia a természetes hangját, de ha valaki szeretne egy kis extra magabiztosságot sugározni, ahelyett, hogy magasabb tónusra váltana, inkább próbálja meg alig észrevehetően mélyíteni a hangzását.

Related posts