Az iráni külügyminiszter támogatásáról biztosította Aszadot.


Abbász Aragcsi, a szír elnök, tárgyalásokra készül, mielőtt Törökország felé venné az irányt. Mindeközben a szíriai iszlamista lázadók több várost is megszálltak az ország nyugati területein, feszültséget generálva a régióban.

Az iráni külügyminiszter Damaszkuszba látogatott, hogy megbeszéléseket folytasson Bassár el-Aszad szír elnökkel. A találkozóra azután került sor, hogy iszlamista lázadók több várost elfoglaltak Szíria nyugati területein.

Vasárnap a szíriai hadsereg ellentámadásokat indított a felkelők visszaszorítására, akik szerdán egy meglepetésszerű offenzívában elfoglalták Aleppó és Idlíb egyes részeit.

A szír kormányközeli sajtóértesülések alapján a kormányerők az utolsó három nap során majdnem ezer felkelőt öltek meg. Azonban a szír ellenzék nem fogadja el ezeket a számokat, és kétségeit fejezi ki a hivatalos adatok hitelességével kapcsolatban.

A szíriai polgári védelem, melyet sokan Fehérsisakosokként ismernek, egy olyan csoport, amely az ellenzéki területeken végzi munkáját. Legfrissebb hírek szerint Aszad hadserege közösen tevékenykedik az orosz erőkkel, és ellenakciókat indított a két városban.

A legfrissebb jelentések alapján vadászgépek támadták meg a térséget, ami legalább 18 ember halálát eredményezte, és több tucatnyian megsebesültek. Oroszország, amely már 13 éve támogatja Aszad rezsimjét Szíriában a háború során, eddig nem adott hivatalos nyilatkozatot a támadásban való részvételéről.

Irán Aszad egyik legfontosabb politikai és katonai szövetségese a hosszú idő óta tartó polgárháború során. Abbász Aragcsi külügyminiszter damaszkuszi útjának fő célja az volt, hogy hangsúlyozza Teherán elkötelezettségét a szíriai kormány mellett.

Irán, Oroszország és az általuk támogatott regionális megbízottak segítettek Aszadnak abban, hogy még 2016-ban átvegye az ellenőrzést a mintegy kétmillió lakosú Aleppó felett. Az orosz harci gépek által vezetett könyörtelen légi hadjárat egyengette az utat Aszad erői előtt, hogy bevonuljanak és elfoglalják a várost.

Szerdán a Hayat Tahrir al-Sham (HTS) vezette lázadócsoportok koalíciója meglepetésszerű támadást hajtott végre Szíria legnagyobb városa, Aleppó ellen. A támadás miatt a szíriai fegyveres erők ideiglenesen visszavonulásra kényszerültek, és erősítésre vártak, hogy visszavághassanak.

A felkelők szombaton váratlanul megindították offenzívájukat, és sikerült elfoglalniuk Aleppó jelentős részét. Ezen felül azt hangoztatják, hogy Hama városába is behatoltak. Eddig azonban független források nem támasztották alá ezeket az állításokat.

Hasszán Abdulgani ezredes, a lázadók parancsnoka bejelentette, hogy a felkelők sikeresen megszerezték a hatalmat a várostól északkeletre található Sheikh Najjar felett, valamint Aleppó katonai akadémiáját és a délnyugaton elhelyezkedő tábori tüzérségi főiskolát is.

A hirtelen és váratlan offenzíva óriási megszégyenítést jelentett Bassár el-Aszad szíriai elnök számára, és komoly kétségeket ébresztett fegyveres erőinek felkészültségét illetően. Ez az esemény különösen figyelemre méltó egy olyan időszakban, amikor Aszad szövetségesei - Irán és az őt támogató csoportok, valamint Oroszország - saját belső konfliktusaikkal küzdenek.

Aragcsi hétfőn Törökországba utazik tovább, hogy találkozzon kollégájával, Hakan Fidannal, és megvitassák a szíriai eszkalációt.

Az erőszakos események intenzitása a közel-keleti politikai feszültségek idején növekedett meg. Izrael határozott lépéseket tesz a Hamász ellen a Gázai övezetben, miközben a Hezbollah-al szemben is fellép Libanon területén. Mindkét csoport tevékenysége komoly aggodalmakat gerjeszt, mivel szélesebb regionális következményekkel fenyeget.

A szíriai erőszak újbóli fellángolása komoly veszélyt rejteget, hiszen ez két regionális hatalom, Oroszország és Törökország közötti konfliktushoz vezethet. Mindkét ország saját stratégiáját és érdekeit kívánja érvényesíteni, ezért nem meglepő, hogy támogatást nyújtanak a harcoló feleknek, akik a háborúban egymással szemben állnak. Az ilyen helyzetek tovább bonyolítják a már amúgy is instabil regionális politikai tájat.

Egy olyan háború, amely bármelyik országot közvetlen összecsapásokba sodorja egymással, káros következményekkel járna az amúgy is instabil politikai színtéren.

Related posts