Térképes ábrázolásunkon látható, hogyan kerülik el a légitársaságok a Közel-Kelet térségét.

A légitársaságok továbbra is elkerülik a Közel-Kelet nagy részét az amerikai csapások után, ami jelentős változásokat okoz a légi közlekedésben.
Az amerikai csapások után a légitársaságok vasárnap is elkerülik a Közel-Kelet jelentős részét - közölte a FlightRadar24 repüléskövetési weboldal. A kereskedelmi forgalom már a múlt heti légtérkorlátozások óta módosított útvonalon közlekedik a térségben.
A FlightRadar24 információi alapján a légitársaságok elkerülik Irán, Irak, Szíria és Izrael légterét, és nem végeznek ott járatokat.
Ehelyett az északi irányt választva a Kaszpi-tenger fölött, vagy délen Egyiptomon és Szaúd-Arábián keresztül haladnak, még ha ez magasabb üzemanyag- és személyzeti költségeket, valamint hosszabb repülési időt is jelent.
Izrael két legjelentősebb légitársasága, az El Al és az Arkia vasárnap bejelentette, hogy a jövőbeli értesítésekig felfüggesztik a mentesítő járatokat, amelyek eddig segítették az emberek hazautazását Izraelbe. Az El Al emellett tájékoztatta az utazókat, hogy a menetrend szerinti járatok törlését is június 27-ig meghosszabbítja.
Az izraeli repülőtéri hatóság közlése szerint az ország légtere minden járat előtt zárva van, de az Egyiptommal és Jordániával közös szárazföldi átkelők nyitva maradtak.
A japán külügyminisztérium vasárnapi közleménye szerint 21 embert, köztük 16 japán állampolgárt sikerült evakuálni Iránból, szárazföldi úton Azerbajdzsán felé. Ez már a második ilyen akció az elmúlt hét csütörtök óta, és a hatóságok jelezték, hogy szükség esetén további mentéseket is lebonyolítanak. Ezzel párhuzamosan Új-Zéland kormánya is lépéseket tett: bejelentették, hogy Hercules katonai szállítórepülőgépet küldenek a Közel-Keletre, hogy szükség esetén segítsenek az új-zélandi állampolgárok evakuálásában. Továbbá a kormány kereskedelmi légitársaságokkal is intenzív tárgyalásokat folytat a lehetséges támogatás biztosítása érdekében.
Az alábbiakat az Reuters hírügynökség biztosította.