Több ezer ember gyűlt össze Montenegróban, hogy hangot adjon elégedetlenségének és követelje a belügyminiszter lemondását. Az esemény során a résztvevők szenvedélyes transzparensekkel és rigmusokkal fejezték ki véleményüket, tükrözve a politikai helyzette


A fővárosban, illetve a január elsejei tömegmészárlás helyszínén is tiltakoztak vasárnap.

Több ezren vonultak utcára vasárnap este Montenegró több városában a belügyminiszter lemondását követelve a január elsején Cetinjében történt tömegmészárlást követően.

A tiltakozók Podgoricában a belügyminisztérium elé vonultak, hogy Danilo Saranovic belügyminiszter, valamint Aleksa Becic biztonságért és védelemért felelős miniszterelnök-helyettes lemondását követeljék. A tüntetők "Gyilkosok", illetve "Lemondásokat!" feliratú transzparensekkel vonultak a főváros utcáin. A tiltakozók úgy vélik, hogy a biztonságért felelős politikus és az általuk vezetett szervek nem tettek eleget azért, hogy megvédjék az állampolgárokat.

Január elsején az erősen ittas 45 éves Aleksandar Martonovic egy cetinjei kávézóban rálőtt néhány emberre, majd menekülés közben további négy helyen lövöldözött. Tizenkét embert, köztük két gyereket ölt meg, majd önmagával is végzett.

A mészárlás helyszínén, Cetinjében is tiltakoztak vasárnap. A tüntetés 12 perces néma csenddel kezdődött a 12 áldozat emlékére, a tiltakozók azonban nem feledkeztek meg azokról az áldozatokról sem, akiket ugyanebben a városban, hasonló körülmények között gyilkolt meg egy ámokfutó 2022 augusztusában.

Vasárnap azért vonultak utcára az emberek, mert szerintük a rendőrség nem kezelte megfelelően már a 2022-es helyzetet sem, nem növelte a biztonsági intézkedéseket, nem szigorította a fegyvertartásra vonatkozó jogszabályokat, illetve semmit sem tett annak érdekében, hogy ne forduljanak elő hasonló esetek. Emlékeztettek arra, hogy a január elsején lövöldöző Aleksandar Martinovicot korábban már elítélték illegális fegyverbirtoklás és erőszakos viselkedés miatt.

Milojko Spajic, Montenegró miniszterelnöke bejelentette, hogy a közeljövőben új, szigorúbb fegyvertartási törvény lép életbe. A kormányfő hangsúlyozta, hogy azok, akik jelenleg rendelkeznek fegyvertartási engedéllyel, január elsejéig kapnak időt a dokumentum megújítására. Azok, akik nem felelnek meg az új, szigorúbb ellenőrzési követelményeknek, kénytelenek lesznek visszaadni fegyvereiket; ellenkező esetben a birtoklott eszközök illegális fegyverként fognak szerepelni a nyilvántartásban.

Két hónappal meghosszabbítják a már létező fegyverleadási amnesztiát. Ez azt jelenti, hogy akinek illegálisan tartott fegyvere van, az a következő két hónapban büntetőjogi következmények nélkül leadhatja azt. Azonban figyelmeztettek, hogy ezt követően szigorú intézkedések várnak az illegális fegyverek birtokosaira. Továbbá, a vadász- és lövészegyletek engedélyeinek megújítása is esedékessé válik, és a tagoknak új engedélyek iránti kérelmet kell benyújtaniuk.

A kilencvenes évek délszláv háborúi után a civil lakosságnál rengeteg fegyver maradt, becslések szerint a 620 ezres Adria-parti országban csaknem 245 ezer fegyver van.

Related posts