Több mint egy év elteltével rekordmagasságba szökött a gáz ára.
Fedezze fel az energia jövőjét a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 rendezvényén! Az esemény középpontjában az energiahatékonyság, az innovatív energiabeszerzési megoldások és a fenntartható megújuló energiatermelés áll. Ne hagyja ki a lehetőséget, hogy szakértőkkel és iparági vezetőkkel találkozzon! További információkért kattintson ide:
Az európai gázárak az év első kereskedési napján jelentősen emelkedtek. A holland TTF gáztőzsdén az irányadó határidős árak 4,3 százalékkal, 51 euróra nőttek megawattóránként, ami 2023 októbere óta a legmagasabb érték.
Ez az áremelkedés egybeesik az orosz gázszállítás Ukrajnán keresztüli felfüggesztésével, miután a két ország közötti tranzitszerződés lejárt, és a felek között nem sikerült új megállapodást elérni.
A piaci szereplők jelenleg figyelemmel kísérik, hogy az orosz gázszállítások leállása milyen mértékben befolyásolja a tárolók kiürülését. A készletek már most is a leggyorsabb ütemben csökkennek, mint 2021 óta bármikor, amikor is a gázválság első jelei megjelentek. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy több európai országban fagypont alatti hőmérsékletek várhatóak, aminek következtében a fűtési igény jelentősen megnő.
Szlovákiában, amely az egyik legsúlyosabban érintett ország a gázszállítás leállása miatt, január közepére akár mínusz 7 Celsius-fokig is eshet a hőmérséklet. Bár Európa valószínűleg nem fog kifogyni a gázból ezen a télen a meglévő készleteknek és az alternatív szállítóknak köszönhetően, a jövő évi fűtési szezonra való felkészülés nehezebbé válhat a magasabb árak miatt.
Arne Lohmann Rasmussen, a koppenhágai Global Risk Management vezető elemzője figyelmeztet:
A kockázatok folyamatosan növekednek, hogy az EU a tél végére alacsony gáztárolási szintekkel zárja le az évszakot, ami miatt a gáz feltöltése jelentős költségekkel járhat.
Jelenleg az Európába irányuló orosz gázszállításnak csupán egyetlen útvonala áll rendelkezésre: egy Törökországon keresztül haladó vezeték, amely közvetlenül Magyarországra juttatja el az üzemanyagot. Ez a csővezeték most különös figyelmet vonz a piaci szereplők körében.
Az ukrajnai tranzit lehetőségeinek elvesztésével Európa egyre inkább a cseppfolyósított földgáz (LNG) iránti függőség irányába mozdul el, amelybe az orosz szállítmányok is beletartoznak. Tavaly Oroszország soha nem látott mennyiségű LNG-t juttatott el a térségbe, így az Egyesült Államok után a második legjelentősebb szállítóvá lépett elő.
A tengerparttal nem rendelkező közép- és kelet-európai országok számára azonban az LNG drága megoldás lehet. Walter Boltz, korábbi osztrák szabályozó, aki jelenleg a Baker & Mckenzie vezető energetikai tanácsadója, így fogalmaz:
Az európai gázpiacok bőségesek, ám az üzemanyag nyugati irányból keleti területekre történő szállítása bizonyos mértékben akadályozott, ami ennek a régiónak a számára áremelkedést vonhat maga után.
Az idei évben Európának keményebben kell majd versenyeznie az LNG-ért, különösen nyáron, amikor Ázsiában megnő a légkondicionálás energiaigénye. Bár világszerte számos új LNG-erőmű épül, a jelentős kapacitásbővítések csak néhány év múlva lesznek elérhetőek.
A címlapkép egyedi illusztrációként szolgál. A kép forrása: Getty Images.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ