Több mint egymillió édesanyát érinthet a változás: ennyit nyerhetnek Orbán adócsökkentésével.


A szombati évértékelő egyik legfontosabb része talán az volt, amikor a miniszterelnök bejelentette, hogy a négy gyereket nevelő anyák után hamarosan a három- és kétgyerekesek is teljes SZJA-mentességet élvezhetnek életük végéig. Mutatjuk, mennyivel több pénz maradhat így a családi kasszában, és összesen hány édesanyát érint.

A legfrissebb elemzések alapján a költségvetést akár 1300 milliárd forintos hiány is fenyegetheti, ha a kormány valóban megvalósítja a két- és háromgyermekes anyák teljes SZJA-mentességét. Az intézkedés bevezetése azonban nem hirtelen, hanem fokozatosan történne, ami valamelyest enyhíti a helyzet súlyosságát. A számítások szerint egy átlagos jövedelmű, főállású édesanya évi 1,1 millió forinttal is gazdagodhat a változás révén - olvasható a Telex cikkében.

Azt már egy ideje lehetett tudni, hogy a miniszterelnök az SZJA-mentességet a négygyerekes anyák után a háromgyerekesekre is tervezi bevezetni: a tegnapi kijelentés meglepetése tehát inkább az volt, hogy a kétgyerekeseket is célba vették a módosítással. Ők az anyák között igencsak nagy számban képviseltetik magukat:

A 25-49 éves korosztályba tartozó, kétgyermekes nők körében 84 százalékos a munkavállalási arány, míg a háromgyermekes anyák esetében ez az arány már csupán 67 százalék. Ez azt jelenti, hogy körülbelül 908 ezer kétgyerekes és 231 ezer háromgyerekes nő van aktív munkavállaló. Orbán Viktor bejelentése tehát összesen körülbelül 1,14 millió nőt érint.

A nők bruttó átlagbére jelenleg körülbelül 632 ezer forintot tesz ki, amelynek 15%-a havi 94,9 ezer forintot jelent. Ha ezt az összeget 12-vel megszorozzuk, akkor évente 1,14 millió forint jön ki. A két- és háromgyermekes anyák adómentessége a költségvetésben körülbelül 1300 milliárd forintnyi hiányt okoz, viszont a részmunkaidőben dolgozó édesanyák, valamint azok a háromgyermekes anyák, akik eddig is maximálisan kihasználták az adókedvezményeket, valószínűleg csökkenthetik ezt az összeget.

A miniszterelnök véleménye szerint a fokozódó kiadások mögött a "felpörgő gazdaság" állhat, azonban jelenleg semmilyen jele nincs ennek a várva várt lendületnek. Ezért nem zárható ki, hogy a döntések következményeként újra magas inflációval és gyengülő forinttal kell szembenéznünk.

Related posts