A forróság hatására a békésszentandrási hajózsilip működésképtelenné vált, hiszen az aszály elérte csúcsát. Az időjárás szélsőséges változásai nyomán a vízszint drasztikusan csökkent, ami komoly kihívások elé állítja a helyi közlekedést és a környezetet.

A Körösök saját vízhozama nem elegendő a jelentkező vízigények kielégítésére.
Új fejezet kezdődött a Körös folyó életében - számolt be róla a Békés Vármegyei Hírportál.
A Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖVIZIG) bejelentette, hogy a békésszentandrási duzzasztónál a hajózsilip működése a szokatlanul súlyos aszályhelyzet következtében július 4-től felfüggesztésre kerül. A zsilip csak akkor nyithat újra, ha a hidrológiai viszonyok kedvezőbbé válnak.
Az aszály, illetve annak következményei az egész országot foglalkoztatják. A kérdéshez az aktuális vízhozamadatok is kapcsolódnak. Arról, hogy mi alapján osztják szét a beérkező vízhozamot Békés vármegyében, a KÖVIZIG Facebook-oldalán jelent meg tájékoztatás.
A KÖVIZIG kiemelte, a rendelkezésre álló vízkészletek megfelelő szétosztásához elengedhetetlenek az aktuális vízhozamadatok.
A szakemberek június 17-től kezdődően, az igazgatóság kezelésében lévő vízfolyásokon, az öntözőrendszerek zavartalan üzemeltetésének, a "Vizet a tájba" program, illetve vízrendszereink ökológiai vízbiztosításának érdekében folyamatosan vízhozamméréseket végeznek, naponta több helyszínen.
Június 30-tól kezdődően a Dél-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vízrajzi mérőcsoportja is aktívan részt vesz a folyamatokban. A vízügyi szakemberek az összegyűjtött adatok alapján naponta vízforgalmi ábrát készítenek, amely az igazgatóság működési területére vonatkozik, és részletesen bemutatja az összes beérkező vízhozamot. Ez az információ kulcsszerepet játszik a vízkészletek hatékony és optimális elosztásában.
A Körösök saját vízhozama nem elegendő a jelentkező vízigények kielégítésére, így az öntözőrendszerek üzemeltetése a Tisza vízrendszeréből átvezetett vízből lehetséges, mely a Tisza-Körös-völgyi Együttműködő Vízgazdálkodási Rendszeren keresztül érkezik.
Az utóbbi időszakban többször is foglalkoztunk az aszály következményeivel és az ezekhez kapcsolódó eseményekkel. A Maros folyón idén jóval korábban bukkantak fel a homokszigetek a tartós szárazság következtében. A szokatlanul magas hőmérséklet miatt a víz iránti igények drámaian megugrottak, és hat Pest megyei településen előfordulhat, hogy ideiglenesen megszűnik az ivóvíz-ellátás.