A válság hullámai tovább terjednek Dél-Koreában, ahol a kormánypárt elnöke bejelentette lemondását.
Han Dong-hoon, a dél-koreai kormánypárt vezetője a hétvégén lemondott, miután támogatta Jun Szogjol elnök felelősségre vonását. Bejelentésének hírére az alkotmánybíróság közölte, felülvizsgálják a parlament döntését és hamarosan dönthetnek az államfő sorsáról.
Han Dong-hoon lemondott a dél-koreai kormányzó Polgári Erők párt vezetéséről, mivel úgy érezte, hogy pozíciója már nem fenntartható. A döntés hátterében Jun Szogjol elnök hétvégi felelősségre vonásának drámai lépése állt - számolt be róla a Yonhap hírügynökség.
A bejelentés nyomán az alkotmánybíróság bejelentette, hogy elindította Jun Szogjol felelősségre vonásának felülvizsgálati folyamatát, ám további konkrétumokat nem osztottak meg. A hírek szerint az elnök kihallgatását a héten tartják, a dél-koreai hírügynökség információi alapján.
A kormánypárt eddigi vezetője, aki korábban az elnök legszorosabb szövetségesének számított és az igazságügyi miniszteri posztot is betöltötte, nyilvánosan bocsánatot kért a köztársasági elnökkel való szakításáról szóló döntése miatt. Ez a lépés a hónap elején történt, amikor Jun Szogjol hadiállapot bevezetését javasolta. "Bár a hadiállapotot az általunk támogatott elnök hirdette ki, azt is lehet úgy értelmezni, hogy a katonaság mozgósításával járó illegális hadiállapot védelmezése az országunk árulásának minősül" – nyilatkozta. Hozzátette azt is, hogy "megrémült" a polgárok és a katonák közötti esetleges vérontástól, amennyiben a hadiállapotot nem oldják fel.
Minden elképzelhető módon igyekeztem alternatív megoldásokat keresni ennek az országnak a felelősségrevonásán túl, de sajnos nem jutottam előrébb. Ez mind a saját hiányosságaimra vezethető vissza. Szívből sajnálom.
- fogalmazott a lemondásról szóló bejelentésében Han Dong-hoon, végleg szakítva a dél-koreai elnökkel.
Han Dong-hoon és Jun Szogjol korábban szoros együttműködésben álltak az ügyészségen, ahol a pártelnök sokáig az államfő legmegbízhatóbb politikai szövetségeseként és támogatójaként volt számon tartva. Az év elején azonban a kapcsolatuk feszültségek jeleit mutatta, amikor a kormánypárt vezetője nyíltan bírálta az elnöki párt, különös tekintettel a first lady luxus Dior táskával kapcsolatos esetére, és úgy vélte, bocsánatkérés lenne indokolt. A végső szakításra akkor került sor, amikor nyilvánosságra került, hogy Han Dong-hoon a politikai körökben többek között Jun Szogjol letartóztatását is elrendelte.
A Polgári Erők pártelnöke ezt követően sürgette a kormánypárt képviselőit, hogy támogassák az ellenzék által kezdeményezett alkotmányos vádemelési eljárás elindítását célzó javaslatot, kiemelve, hogy az államfő "komoly fenyegetést" jelent a demokrácia alapjaira. Ez a helyzet a dél-koreai konzervatív mozgalmon belüli mélyebb feszültségeket és megosztottságokat tükrözi, ahol Han Dong-hoon egy fiatalosabb, látszólag reformorientált frakciót képvisel, amely egyre inkább ellentmond a hagyományos hatalmi struktúráknak.
December 3-án, a késő esti órákban, Jun Szogjol rendkívüli televíziós beszéd keretében bejelentette a hadiállapot kihirdetését. Az elnök azzal vádolta meg az ellenzéket, hogy "államellenes tevékenységekkel" próbálják megbénítani a kormány működését. Érdekes módon, a hadiállapot bevezetése - amelyre több mint négy évtizede nem volt példa - mindössze hat órán át tartott.
Hétfőn az alkotmánybíróság mind a hat tagja részt vett a dél-koreai elnök felelősségre vonásával kapcsolatos első ülésen, amelyet az ellenzék által irányított parlament szombaton fogadott el. A bíróságnak hat hónap áll rendelkezésére, hogy eldöntse, eltávolítja-e az államfőt, vagy visszahelyezi őt hivatalába. Amennyiben az elbocsátás mellett döntenek, úgy 60 napon belül országos választást kell kiírni az utód megválasztására. Jun Szogjolt hatáskörének felfüggesztésével ideiglenesen Han Dokszu miniszterelnök nevezték ki megbízott elnökként.
Ahogyan arról az Index is beszámolt, Dél-Korea leváltott elnöke vasárnap nem jelent meg az ügyészségi kihallgatáson, miután a parlament szombaton vád alá helyezte az által elrendelt szükségállapot miatt. Az ügyészek azt tervezik, hogy hétfőn újabb idézést adnak ki. Közben vasárnap hajnalban telefonon egyeztetett Han Dokszu dél-koreai miniszterelnök, megbízott elnök és Joe Biden amerikai elnök.
A dél-koreai miniszterelnök megerősítette elkötelezettségét az Egyesült Államok iránt, hangsúlyozva, hogy szoros szövetségese marad, miközben a két ország közötti kapcsolatok fejlesztésére is fókuszál. Joe Biden, aki ideiglenesen Han Dokszut elnöki feladatait látja el, biztosította Dél-Koreát arról, hogy az Egyesült Államok kész megvédeni szövetségesét, és elkötelezte magát a háromoldalú együttműködés további megerősítése mellett, amely magában foglalja Dél-Koreát és Japánt is.