Több amerikai városban tüntetések robbantak ki Trump ellen.

A demonstrációk pontosan a függetlenségi háború kezdetének 250. évfordulójára időzítve zajlottak.
Szombaton az Egyesült Államok számos városában demonstrációk zajlottak, melyek célja a Trump-adminisztráció politikájának ellenállása volt. A résztvevők kifejezték tiltakozásukat az Elon Musk által bevezetett megszorításokkal, valamint a szövetségi alkalmazottak számának csökkentésével szemben. Emellett a tüntetők az illegálisan az országban tartózkodók önkényes kitoloncolása ellen is felemelték a szavukat.
Az "50501" néven ismert demonstrációk, amelyek a "50 tiltakozás, 50 állam, 1 mozgalom" mottóval indultak, egy különleges időszakban zajlottak: az amerikai függetlenségi háború kezdetének 250. évfordulójával egybeesve – számolt be róla a BBC.
Portlandban néhány ezer fős tömeg gyűlt össze, míg Denverben és San Franciscóban csupán néhány százan demonstráltak. Washingtonban, a Fehér Ház előtt, szintén sokan megjelentek, míg New York belvárosában, Manhattan utcáin aktivisták vonultak fel.
A demonstrációkon számos táblán feltűnt Kilmar Abrego Garcia neve. A Marylandben élő salvadori állampolgár 2011-ben illegálisan lépett be az Egyesült Államok területére. A Trump-adminisztráció szerint ő a terrorszervezetté nyilvánított MS-13 bűnszervezet tagja, ami miatt visszatoloncolták Salvadorba, ahol jelenleg egy szigorúan őrzött börtönben tartják fogva.
A kitoloncolásra vonatkozó hatósági intézkedés kapcsán a kormányzat elismerte, hogy adminisztratív hiba történt. Ennek következtében egy szövetségi bíró határozata született, amely kimondja, hogy a férfit vissza kell szállítani az Egyesült Államokba, hogy egy új kitoloncolási eljárás keretében folyamatba lehessen venni az ügyét.
Chris Van Hollen, Maryland állam demokrata szenátora nemrég Salvadorba utazott, hogy találkozzon Abrego Garciával. A politikus szerint Maryland lakosáról van szó, aki amerikai feleségével és gyermekével élt az államban.
A héten a Fehér Ház szóvivője közölte, hogy Kilmar Abrego Garciával szemben kitoloncolásról szóló bírósági határozat van érvényben 2019-ből. Akkor a bíróság úgy határozott, hogy hazájába nem szállítható vissza, mert egy ott működő bűnszervezet részéről életét veszély fenyegeti.
A Gallup nevű közvéleménykutató legfrissebb felmérése szerint a szavazók 45%-a van megelégedve Trump teljesítményével hivatali idejének első negyedévében, ami több, mint az első kormányzása alatt ugyanebben az időszakban tapasztalt 41%-os elégedettség (bár ezúttal jobb számokkal indult).
Ez a szám még mindig alacsonyabb, mint az 1952 és 2020 közötti elnökválasztások során hivatalba lépett vezetők első negyedévi 60%-os átlagos népszerűsége.