Trump hadat üzent a mexikói drogkartelleknek, és dróntámadásokat tervez az Egyesült Államok területéről.


Donald Trump adminisztrációja fontolóra veszi, hogy drónok segítségével indítson támadásokat a mexikói drogkartellek ellen, a déli határon keresztül zajló kábítószer-kereskedelem visszaszorítása érdekében. Hat, jelenleg és korábban is szolgáló amerikai katonai, rendvédelmi, valamint hírszerzési tisztviselő közlése szerint a tervek még a kezdeti fázisban tartanak, de a potenciális célpontok kiválasztása már elkezdődött. Az operációkat a lehetőségekhez mérten Mexikó kormányával együttműködve kívánják végrehajtani.

A Fehér Ház, a Védelmi Minisztérium és a hírszerző ügynökségek között folyó megbeszélések még kezdeti szakaszban vannak, de már konkrét elképzelések születtek a kartellvezetők és logisztikai hálózataik elleni esetleges dróncsapásokról - jelezték források az NBC Newsnak.

Az amerikai katonai és hírszerző szolgálatok jelentősen fokozták a Mexikó feletti megfigyelő repüléseket, hogy információkat gyűjtsenek a kartellek elleni nagyszabású hadjárat előkészítéseként - mondták a források. A repüléseket Mexikó jóváhagyásával hajtják végre, amit Claudia Sheinbaum mexikói elnök is megerősített. A kormányzat már most átcsoportosította a katonai, hírszerzési és rendvédelmi erőforrásokat a kartellek elleni küzdelemhez, jelezték a tisztviselők.

A Trump-kormányzat eddig még nem véglegesítette a kartellek elleni intézkedéseit, és nem alakított ki hivatalos megállapodást e téren. Források alapján azonban nem kizárt, hogy egyoldalú és titkos műveletek is szóba jöhetnek, akár Mexikó beleegyezése nélkül is, ami végső soron alternatív megoldást jelenthet a problémára.

„Az egyik volt tisztviselő osztotta meg a megfigyelőrepülések hátterét, amely során különböző célpontokat figyeltek meg. Ezek között szerepelhetnek a kartelltagok, járművek, raktárak, valamint a bűnszervezetek működésének egyéb összetevői.”

A Trump-kormányzat elképzelései szerint minden lépést a mexikói hadsereg és rendőrség együttműködésével valósítanának meg - állítják a források. A többség véleménye az, hogy az egyoldalú katonai beavatkozás csupán végső lehetőség lenne, amely komoly kockázatot jelentene a Mexikóval folytatott, a bevándorlás szempontjából kulcsfontosságú együttműködésre.

Claudia Sheinbaum mexikói elnök reagált a felmerült tervekre egy sajtótájékoztatón.

Határozottan elutasítunk bármilyen beavatkozást vagy befolyásolást. Ez teljesen egyértelmű: Mexikó saját irányításával működik együtt, de nem engedi meg, hogy mások befolyásolják döntéseit.

- jelentette ki. Sheinbaum, aki október elején vette át a hivatalát, máris intenzívebb fellépésbe kezdett a kartellek ellen, ami alapvető változást jelez Mexikó politikájában. Döntése, hogy lehetővé teszi a CIA megfigyelő repüléseit, mérföldkőnek számít - emelték ki két jelenlegi és két korábbi hivatalnok. Ugyanakkor Mexikó érzékeny a nagyobb szomszédja által kiváltott nyomásra, és Sheinbaum figyelmeztetett az amerikai katonai akciók egyoldalú jellegére.

Miután Trump hat mexikói drogkartellt külföldi terrorista szervezetnek nyilvánított, az amerikai hírszerző ügynökségek és katonai egységek most széles körű jogi felhatalmazással rendelkeznek a bűnözői hálózatok elleni kémkedésre és titkos műveletekre Mexikóban és azon túl.

Derek Maltz, a DEA (amerikai Kábítószer-ellenes Hivatal) tapasztalt karrierdiplomatája, aki jelenleg a hivatal megbízott vezetőjeként tevékenykedik, az NBC News-nak nyilatkozva kiemelte, hogy ez az új minősítés számos innovatív eszközt hozott magával, melyek iránt már évek óta érezhető az igény.

Ez az ő országuk, és nyilvánvalóan hiszünk az erős partnerségekben

- mondta Maltz. "Ez csak a gyermekeink biztonságáról szól" - tette hozzá.

Phoenix városa, ahol a DEA becslései szerint az Egyesült Államokba érkező fentanil 60%-a elsőként landol, Cheri Oz, a DEA különleges ügynöke szerint az utóbbi hónapokban pozitív változásokra lehetett számítani a kábítószer-áramlás elleni harcban. Oz hangsúlyozta, hogy a helyi hatóságok erőfeszítései révén a helyzet javulni látszik, ami reményt adhat a közösség számára.

- mondta az NBC Nightly News-nak a múlt hónapban. "Meggyőződésem, hogy amit jelenleg teszünk, az hatékony, és bízom benne, hogy néhány hónapon belül már tapasztalni fogjuk az eredményeinket."

Vanda Felbab-Brown, a Brookings Intézet kábítószer-kereskedelem szakértője rámutatott, hogy az Egyesült Államok és Mexikó rendvédelmi szervei közötti együttműködés továbbra is a legígéretesebb stratégia a kartellekkel való harcban. Véleménye szerint a bűnbandák kulcsfontosságú tagjainak kihallgatása sokkal hatékonyabb módszer lenne, mint a drónos támadások alkalmazása.

Egyes volt diplomaták és rendvédelmi tisztviselők kétségeiket fejezik ki azzal kapcsolatban, hogy a katonai intézkedések valóban képesek lennének jelentős mértékben visszaszorítani a fentanil kereskedelmét. Véleményük szerint nincs olyan varázslatos megoldás, amely önállóan orvosolná a problémát. A helyzet kezelése érdekében elengedhetetlen a mexikói hatóságokkal való szoros együttműködés, a határátkelőkön található ellenőrző rendszerek megerősítése, a pénzmosás elleni intézkedések szigorítása, valamint a gyógyszerek előállításához szükséges vegyszereket gyártó magánvállalatok bevonása.

Mike Vigil, a DEA nemzetközi műveleteinek egykori vezetője úgy véli, hogy a Trump-kormányzat számára valószínűleg kihívást jelentene megfelelő célpontokat az dróncsapások végrehajtásához az aktuális helyzetben.

Mexikó a legutóbbi hónap során 10 ezer katonát vezényelt az északi határra, hogy fokozottan ellenőrizzék a járműveket, és fentanilt keresve átkutassák azokat a határátkelés során. Ezen felül az ország 29 feltételezett drogkereskedőt adott át az Egyesült Államoknak, köztük Rafael "Rafa" Caro Quinterót, akit az 1980-as években a DEA egyik ügynökének elrablásával és meggyilkolásának megtervezésével vádoltak. Quinteró 2013-ban szabadult a mexikói börtönből, de 2022-ben ismét letartóztatták. Az ő kiadatása kulcsfontosságú a DEA ügynökei számára, hiszen a múltbéli bűncselekményei miatt jelentős információkat birtokolhat a drogkereskedelemről.

Maltz megállapításai szerint a Trump-adminisztráció első hónapjaiban "történelmi és példa nélküli intézkedések" születtek a drogkereskedelem elleni harc érdekében, amelyben Mexikó is aktívan részt vett. Oz, a phoenixi DEA vezetője, úgy véli, hogy a hírszerzési adatok alapján a kartellvezetők egyre inkább bizonytalanná váltak, hogy miként reagáljanak az Egyesült Államok és Mexikó közötti fokozódó együttműködésre, valamint a műveleteikre nehezedő egyre nagyobb nyomásra.

- mondta Oz. Nehéz mérni a fentanil elleni háborúban elért előrelépést bármely pillanatban. A túladagolás miatti halálesetek 24 százalékkal csökkentek szeptemberben éves alapon a Betegségellenőrzési és Megelőzési Központok szerint, de ezt nagyrészt a rejtett fentanil tudatosításának és a Narcan-kezelésnek tulajdonítják, illetve továbbra is tízezrek halálát okozhatja az Egyesült Államokban a fentanil ebben az évben.

Egy egykori amerikai katonatiszt, aki alapos ismeretekkel bír a térség helyzetéről, úgy véli, hogy a kartellek valószínűleg visszavonulnak a fentanil csempészésétől, ha erőteljes támadások érik őket. Szerinte a kartellek olyan alternatív üzleti modelleket keresnek majd, amelyek nem váltanak ki amerikai reakciót. "A kartellek nem tekinthetők terrorista szervezeteknek" – hangsúlyozta a volt katonatiszt. "Nincs ideológiai elköteleződésük, sem vallási motivációjuk. Nem hajlandók életüket áldozni a tevékenységükért."

- fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-bejegyzésében februárban. A kormányfő és Horváth László drogok elleni kormánybiztos közös Facebook-videóban beszélt arról, milyen megoldásokkal lehet visszaszorítani a kábítószer-kereskedelmet Magyarországon.

Related posts