Trump nyilatkozata szerint a genfi találkozó nyomán újraéledtek az amerikai-kínai kapcsolatok.


A két ország a legmagasabb szinten találkozott Svájcban, hogy megvitassák a kereskedelmi háború lehetséges lezárását.

Donald Trump "teljes újrakezdésként" írta le az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi kapcsolatok új időszakát, miután Genfben lezajlott az első tárgyalási nap, ahol amerikai és kínai tisztviselők ültek le egymással. Az amerikai elnök kifejezte, hogy a megbeszélések "nagyon jónak" bizonyultak, hangsúlyozva: "ez egy barátságos, ugyanakkor érdemi módon lefolytatott teljes újrakezdés volt". Egy, a tárgyalásokhoz közel álló forrás szerint az egyeztetések a következő napon, vasárnap is folytatódnak. A megbeszélések részleteiről azonban egyik fél sem adott ki hivatalos közleményt.

"Mind Kína, mind az Egyesült Államok érdekében elengedhetetlen, hogy Kína nyitottabbá váljon az amerikai vállalatok számára" - fogalmazott Trump vasárnap hajnalban a Truth Social platformon. Hozzátette: "ÓRIÁSI ELŐRELÉPÉS TÖRTÉNT!!!" Részletek azonban nem álltak rendelkezésre. Pénteken Trump arról is megemlítette, hogy egy 80 százalékos vám "jónak tűnik".

He Lifeng kínai miniszterelnök-helyettes mintegy nyolc órán keresztül tárgyalt Scott Bessent amerikai pénzügyminiszterrel és Jamieson Greer amerikai kereskedelmi képviselővel - ez volt az első személyes találkozójuk azóta, hogy a világ két legnagyobb gazdasága óriási vámokat vetett ki egymás termékeire, ezzel gyakorlatilag lenullázva az évi 600 milliárd dolláros kereskedelmet a két ország között.

Trump idei vámintézkedései összesen 145 százalékkal drágítják a kínai árukat, bizonyos termékek esetében ez eléri a 245 százalékot. Kína válaszul 125 százalékos vámokat vetett ki amerikai árukra. Az Egyesült Államok célja, hogy mérsékelje az évi közel 300 milliárd dolláros kereskedelmi deficitet.

Bár a vám mértékének 80 százalékosra mérséklése meredek csökkenést jelentene a jelenlegi szinthez képest, az még mindig jóval magasabb, mint például a britekkel fenntartott 10 százalékos "viszonossági" vám. A brit-amerikai vámmegállapodás csütörtökön született meg, a felek jelentős vámengedményekről állapodtak meg.

Kínában is hasonló optimizmussal tekintenek a jövőbe, hiszen a vámok következtében áprilisban drámai mértékben csökkent az ázsiai ország Egyesült Államokba irányuló exportja. Trump a közelgő szombati találkozóról úgy nyilatkozott, hogy reméli, sikeres tárgyalásokra számíthat, és erős kapcsolatokat kíván kialakítani Kínával, amelytől piacnyitást vár el.

Related posts