Ötvenforintos gyilkos? Az apró, mindennapi tárgyak miatt felhalmozódhatnak mikroműanyagok az agyunkban - Life


Íróasztalaink felszínein, konyhai munkapultjainkon, sőt, akár a táskáink mélyén is észrevétlenül lapulhat egy alattomos ellenség. Az agyunkat károsító mikroműanyagokért egy mindennapi tárgyat okolnak, amely látszólag ártalmatlan.

Úgy tűnik, hogy búcsút kéne inteni a palackozott víznek. Ugyanis egy friss kutatás nyomasztó eredményei rávilágítanak, hogy az agyunkban lévő mikroműanyagok nagy része ezekből származik. A kérdés már csak az, hogy mit javasolnak helyette?

Azok a szabad szemmel nem észlelhető műanyag részecskék, amelyek mérete körülbelül két mikrométer, vagyis a milliméter ezredrészének felel meg, komoly problémát jelentenek vizeink szennyezésében. Ezek a mikroszkopikus részek nemcsak a vízi növények és állatok, hanem az emberi szervezet számára is észlelhetők, ami aggasztó következményekkel járhat.

A legfrissebb kutatások szerint már az anyatejben és a spermában is fellelhetők mikroműanyagok. Egy új felmérés eredményei arra világítanak rá, hogy a mindennapjainkban használt PET-palackok jelentős mértékben hozzájárulnak e szennyezéshez.

A műanyag vizespalack annyira mindennapjaink részévé vált, hogy bele sem gondolunk esetleges kockázataiba. Pedig a kutatók eredményei abba az irányba mutatnak, hogy palackozott vízzel mérgezzük a testünket, mert a műanyag palackból származhat a szervezetben lévő mikroműanyagok 90%-a.

Otthonainkban számos mikroműanyag-forrás rejtőzik, például a teafilterek, a vágódeszkák, a műszálas törlőkendők, a tapadásmentes serpenyők és a folpack. Megdöbbentő, hogy 2024-ben elhunyt betegek agyában 50%-kal több mikroműanyag található, mint azokban, akik 2016-ban hunytak el.

A mikroműanyagok hosszú távú hatásainak megértése még mindig rejtély, és jelenleg csak találgatásokra támaszkodhatunk. Egyes tudományos vizsgálatok azt sugallják, hogy összefüggés állhat fenn a demencia megjelenése és ezeknek a részecskéknek a jelenléte között. Ez különösen aggasztó, hiszen ahhoz, hogy a mikroműanyagok elérjék az agyat, át kell jutniuk a vér-agy gáton, ami sok esetben még a gyógyszerek számára is nehézséget okoz. Ezen anyagok felhalmozódhatnak a szövetekben, és termékenységi vagy emésztési problémákat idézhetnek elő.

Ezen kívül érdemes otthonunkban található műanyag termékeket természetes alternatívákra, mint például fa, üveg vagy acél, cserélni. Továbbá javasolt kerülni az egyszer használatos csomagolóanyagokat is.

Related posts